Антички галаксии се спојуваат заедно по милијарда години

  Share
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Антички галаксии се спојуваат заедно по милијарда години

  Пишување  Martin on Саб Мар 06, 2010 6:58 pm

  Астрономите пронајдоа астрономски еквивалент на праисториски живот во нашиот меѓугалактички двор: група на мали, антички галаксии кои чекаа 10 милијарди години за да се спојат заедно. Тие се на нивниот пат кон градење на големи елиптична галаксија.Повеќе за Статијата тука!


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  avatar
  branislav

  Број на мислења : 20
  Registration date : 2010-04-23

  Re: Антички галаксии се спојуваат заедно по милијарда години

  Пишување  branislav on Пет Апр 23, 2010 7:51 pm

  Se misli deka vselenata se siri beskonecno odnosno se sozdavaat novi galaksiji.Eve go redosledot na nastanite:
  1.Znaci se pretpostavuva deka vselenata e sozdadena vo ogromna eksplozija koja se narekuva Golemata eksplozija
  2.Vselenata brzo se siri i se duva kako balon na pr sam sto ova se siri do beskonecnost i galaksiite se oddalecuvaat edna od druga.
  Isto kako vo filmot "Star Gate" ako ste go gledale tie vrati megju zemjata i drugite planeti se smenuvaat lozinkite itn.
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Антички галаксии се спојуваат заедно по милијарда години

  Пишување  Geograf on Саб Апр 24, 2010 12:07 am

  branislav напиша:Se misli deka vselenata se siri beskonecno odnosno se sozdavaat novi galaksiji.Eve go redosledot na nastanite:
  1.Znaci se pretpostavuva deka vselenata e sozdadena vo ogromna eksplozija koja se narekuva Golemata eksplozija
  2.Vselenata brzo se siri i se duva kako balon na pr sam sto ova se siri do beskonecnost i galaksiite se oddalecuvaat edna od druga.
  Isto kako vo filmot "Star Gate" ako ste go gledale tie vrati megju zemjata i drugite planeti se smenuvaat lozinkite itn.

  Се претпоставува дека Вселената е формирана исто како што е формиран и Сончевиот систем со Големата експлозија (Big Bang). Во врска со ширењето, да, Вселената постојано се шири и се зголемува и со тоа се оддалечуваат и галаксиите една од друга. Но, сето ова сеуште не е во целост разјаснето, а и човекот сеуште нема толку големи познавања. Вселената секогаш ќе остане мистерија, поради фактот што огромен дел од неа сега за сега, а и понатаму во иднината, со нашата технологија не може да се истражи. Единствено кога би имале брод како од Ѕвездените патеки тогаш би можеле да бараме нови пространства и цивилизации со што би осознале многу работи кои сега ни се чинат непознати. Very Happy
  avatar
  branislav

  Број на мислења : 20
  Registration date : 2010-04-23

  Re: Антички галаксии се спојуваат заедно по милијарда години

  Пишување  branislav on Саб Апр 24, 2010 6:40 pm

  Да но има и друга теорија дека севкупната материја во свелената(метеори,суперјата,созвездија...)ке се збијат тоа е наречено "Големиот колапс".Огромни количества невидлива темна материја би можеле да дејствуваат со доволно голема сила на тежа и да го запрат ширењето и да доведат до собиранје на сите галаксии во една точка affraid affraid affraid affraid affraid
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Антички галаксии се спојуваат заедно по милијарда години

  Пишување  Martin on Саб Апр 24, 2010 8:45 pm

  branislav напиша:Да но има и друга теорија дека севкупната материја во свелената(метеори,суперјата,созвездија...)ке се збијат тоа е наречено "Големиот колапс".Огромни количества невидлива темна материја би можеле да дејствуваат со доволно голема сила на тежа и да го запрат ширењето и да доведат до собиранје на сите галаксии во една точка affraid affraid affraid affraid affraid

  Бранислав, сите податоци кои ги имаме за минатото и иднината на Универзумот се чисто теоретски и без докази. Ниту сме присуствувале на создавањето на Универзумот, ниту ќе присуствуваме на неговото згаснување Smile Така да сите теоризирања во врска на оваа тема се интересни од гледна точка што сакаме да го сватиме настанокот на нештата. Мое мислење е дека ќе поминат милијарда и милијарда години за да Ние сватиме каде ни е местото во самото галактичко општество. Како прво, технологијата ни е многу ограничена за да може да даваме вакви конкретни теореми без конкретни докази. Имам искуство со правење на компјутерски модели на сензори, на хидроцентрали и тн. и знам дека симулацијата на компјутер и вистинското однесување на нештата во природата не е исто. Истото можам да го кажам и за Големиот прашок (Big Bang) или пак за сингуларната точка (која исто така не постои начин за да се докаже). Така да мислам дека човештвото не е доволно зрело и развиено до тој стадиум за да го свати ова ко прво, а ко второ, компјутерот е алатка, на која што и зададеш како влензи податоци, сигурно дека тоа што го очекуваш ќе биде и излезот, што се покажа во пракса дека не е така Smile Smile Smile


  _________________
  They look so small from up here Very Happy

  Sponsored content

  Re: Антички галаксии се спојуваат заедно по милијарда години

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 10:21 am