Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Share
  Nikola_S
  Nikola_S

  Број на мислења : 184
  Age : 29
  Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
  Registration date : 2009-02-05

  Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Nikola_S on Нед Мар 14, 2010 3:20 pm

  Наслов можда има малко бизнис призвук, али мислу дека е на место. Гледам дека после дугачко време форум проработа, али повише е тој формално и на силу. Чини ми се дека свак што пише овдека како да пишуе од некоју дужност, дали према клуб или према другарство сас нас, али углавном не е бш најрелаксирана атмосфера. Сакаја би тој да се смени, и форум да бидне место за едно убаво виртуелно дружење у кое свак ке ужива, у кое ке научи много и кое у исто време још повише ке се зближимо. За тој да се направи мислу дека е доста важно да најдемо нови чланови, а и да ги вратимо стари легенде како Смајлита, Бранка и др. Треба ни свеж извор на идеје и мислења, нови концепције и малко ентузијазам. Али исто мислу дека е и битно, наши членови кои не су активни, да почнев да се занимавав сас форум. Ако некој има некоју идеју како да привлечемо људи, или како да гу подобримо атмосферу туја, нека пише!


  _________________
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Martin on Нед Мар 14, 2010 4:04 pm

  Nikola_S напиша:Наслов можда има малко бизнис призвук, али мислу дека е на место. Гледам дека после дугачко време форум проработа, али повише е тој формално и на силу. Чини ми се дека свак што пише овдека како да пишуе од некоју дужност, дали према клуб или према другарство сас нас, али углавном не е бш најрелаксирана атмосфера. Сакаја би тој да се смени, и форум да бидне место за едно убаво виртуелно дружење у кое свак ке ужива, у кое ке научи много и кое у исто време још повише ке се зближимо. За тој да се направи мислу дека е доста важно да најдемо нови чланови, а и да ги вратимо стари легенде како Смајлита, Бранка и др. Треба ни свеж извор на идеје и мислења, нови концепције и малко ентузијазам. Али исто мислу дека е и битно, наши членови кои не су активни, да почнев да се занимавав сас форум. Ако некој има некоју идеју како да привлечемо људи, или како да гу подобримо атмосферу туја, нека пише!

  Ја мислу дека една од подобри стратегие за развој на Форум ќе биде или да направимо визит картице и да поделимо сас линкови до сајт, Форум и FB Групе, или па да пратимо (едан пут у 2-3 месеца) поруку на свите чланови на FB групу, па и на наши драги преведувачи на статие поруку за активно вклучување у активност на Друштво! cheers cheers


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  Nikola_S
  Nikola_S

  Број на мислења : 184
  Age : 29
  Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Nikola_S on Пет Мар 19, 2010 12:47 pm

  Маце мислу дека делумно си у праву, али веќ много људи ни га знаев форум, а не пишуев(чак и наши сопствени чланови). Иначе приметују дека у задњо време, како све повише да бегамо од теме, и све повише ми тиа дискусие личив на кафански отколко на астрономски. За пример би гу земаја тему за Наши Астрономски Колекцие, куде што никој не се потруди да напише нешто конструктивно, него имаше 10 коментара, кои бева бш чаршиски. Можда и е тој нормално незнам, али ипак док некој не ми објасни зашто, мене ми изгледа малко глупо.
  Исто такој мислу дека треба да направимо едну кампању и да ги вратимо стари легенде на форум(погоре ги пишуе), затој што кад они бева туја форум имаше едну прекрасну динамику и живост, и стварно можеше да се научи нешто овдека и да се стекне пријатељство. Прведувачи наши не е лошо да ги укључимо туја, бш ке ми е мило да ги запознам тиа људи, и евентуално да ни гостуев на некое набљудување.
  Треќа работа, која мислу дека ке користи овдека е да га вратимо Македонски на форум, она е уствари и комплементарна на први две погоре. Кад беше форум на Македонски имаше некоја поголема сериозност, сга некако е превише опуштено.
  Марко, Боби, прикључите се у дискусију!


  _________________
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Martin on Пет Мар 19, 2010 5:23 pm

  Веќе се пратени неколку маилови до нашите најредовни и најверни преведувачи за приклучување на нашиот Форум. Wink


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Geograf on Пет Мар 19, 2010 10:36 pm

  Добро Никола у право си за пасивност на форум и за слабу посетеност, ама ипак не можеш сс силу да ги тераш људи да пишуев, да су активни у дискусие. Добро би било да се прикључив тија што ги преведуев статие, пошто ипак су ептен заслужни за одржување и збогатување на сајт, мора пофалба да се даде, и мора барем овуј годину да ги поканимо на састанци и на набљудување у зависност дали ке су слободни. Едино ни остануе ФБ за информацију за чланство, пошто ипак брзо се ширив информацие и поекономично е. Такој да у иднину треба да ги уклопимо тија што су најзаслужни около преведување на статие и на тј начин да ги се одужимо, време е.
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Feanor on Пет Мар 19, 2010 11:05 pm

  B Geograf напиша:....и мора барем овуј годину да ги поканимо на састанци и на набљудување у зависност дали ке су слободни.

  Не оваа година, него во наредниве 2-3 месеци мора да ги поканиме, или уште подобро на следното големо набљудување. Smile

  Инаку, навистина поубаво звучи кога се пишува на македонски, и се слагам тука комплетно.

  Се слагам дека треба да ги вратиме нашите стари форумџии!

  А се слагам и дека не може да принудиме никого да пишува. Одвреме навреме пуштам на ФБ за тоа што се случува овде, ама и бап нема ефект (за статии на пример, има, според тоа споредувам).

  Веќе се пратени неколку маилови до нашите најредовни и најверни преведувачи за приклучување на нашиот Форум.

  Мислам дека ваквиот тип на праќање мејлови за информации кои служат само и исклучиво за промоција се непотребни веќе, и верувам дека сите ќе се сложите со мене Smile Сите го знаат и сајтот, а повеќето и форумот, па ако сакаат, бујрум, има тредови за сите Smile

  Би го замолил Маце да се воздржи од СПАМ активности.... не водат веќе на добро, и не ни треба реклама дополнителна, а никако пак некој да не обележи дека сме СПАМ, делува лошо за самата адреса.


  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.
  Nikola_S
  Nikola_S

  Број на мислења : 184
  Age : 29
  Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Nikola_S on Саб Мар 20, 2010 12:51 am

  Во право си Марко. Што се однесува до мејловите со кои треба да ги вратиме старите форумџии, мислам дека секој треба да биде персонален и индивидуален, и дека они барем толку заслужуваат, ако ништо друго. Би направил и еден ротирачки банер(гиф анимација) за главната страна, мислам дека би имало некој ефект и би било позабележително, а со тоа би ни зголемило шансите за прибирање на нови членови.


  _________________
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Geograf on Саб Мар 20, 2010 10:25 pm

  Никола одлична ти е идејата за ротирачки банер каде би можеле да се вклопат името и логото на Астрономското друштво, само да бидат на истото место без да се менува страната од сајтот. Буквите да идат од одозгора па надолу или па во spin позиција како на slide show, а логото да се врти во круг. Smile
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Feanor on Нед Мар 21, 2010 12:01 am

  B Geograf напиша:само да бидат на истото место без да се менува страната од сајтот

  Ај елаборирај, не те сфати Smile


  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Geograf on Нед Мар 21, 2010 12:33 am

  Feanor напиша:
  B Geograf напиша:само да бидат на истото место без да се менува страната од сајтот

  Ај елаборирај, не те сфати Smile


  Да се стави у ротацију лого и да се движив букве у spin или горе према доле, без нешто друго да се мења, уствари да си останев на леву страну како што су, да не ги се мења позиција. Smile
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Martin on Нед Мар 21, 2010 2:22 am

  B Geograf напиша:
  Feanor напиша:
  B Geograf напиша:само да бидат на истото место без да се менува страната од сајтот

  Ај елаборирај, не те сфати Smile


  Да се стави у ротацију лого и да се движив букве у spin или горе према доле, без нешто друго да се мења, уствари да си останев на леву страну како што су, да не ги се мења позиција. Smile

  Ај на састанак ќе му објасниш Very Happy BTW само за информација, не спамирам веќ месец дна и не планирам, мислу дека тој га разјаснисмоVery Happy Подзрав и видимо се на састанак.
  П.С. Извинете свите што нема да можу да присуствују на састанак јутре, ама полагам у понеделник, такој да... Како и да е, народе следеќу недељу ќе се видимо cheers cheers cheers


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  Nikola_S
  Nikola_S

  Број на мислења : 184
  Age : 29
  Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Nikola_S on Нед Мар 21, 2010 2:12 pm

  Боби престани да гледаш Матрикс Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
  Иначе Мартин, супер е што се воздржуваш од спамирање, сигурно не ти е лесно. Али на добар пат си да се излечиш lol!
  Дај да се договориме некако да ми ги дадеш парите за кирија, за да ги збереме вечер и конечно да ги предадеме. Затоа што доцниме малку, а не сакаме да оставиме лош впечаток.


  _________________
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Geograf on Нед Мар 21, 2010 2:16 pm

  Nikola_S напиша:Боби престани да гледаш Матрикс Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
  Иначе Мартин, супер е што се воздржуваш од спамирање, сигурно не ти е лесно. Али на добар пат си да се излечиш lol!
  Дај да се договориме некако да ми ги дадеш парите за кирија, за да ги збереме вечер и конечно да ги предадеме. Затоа што доцниме малку, а не сакаме да оставиме лош впечаток.

  Е да Маце дај ги паре за вечер, ако не доваѓаш, да не се главимо тамо, нема смисла, еј а за Матрикс Никола ке намалу малко немај гајле. Very Happy
  avatar
  branislav

  Број на мислења : 20
  Registration date : 2010-04-23

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  branislav on Пет Апр 23, 2010 1:18 pm

  Zdravo ja sam branislav brat na nikolu i ja sam toj dete sto ke ide na naptrevar(toj dosadno dete) Very Happy
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Geograf on Пет Апр 23, 2010 11:20 pm

  branislav напиша:Zdravo ja sam branislav brat na nikolu i ja sam toj dete sto ke ide na naptrevar(toj dosadno dete) Very Happy

  Здраво Бранислав, добредојде на официјалниот форум на Астрономското Друштво Кокино, се надевам дека ќе те заинтересираат темите кои се поставени и се надевам дека ќе водиме дискусија околу нив или пак ако имаш некоја тема која сакаш да ја споделиш со нас слободно постирај. Уште нешто би те замолил при пишувањето на Форумот да користиш македонска поддршка (кирилично писмо). Уживај во престојот и секако ако има нешто нејасно слободно прашај. Поздрав! cheers cheers cheers


  Последната промена е направена од B Geograf на Чет Мај 06, 2010 12:14 am. Мислењето е променето 3 пати.
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Martin on Саб Апр 24, 2010 2:19 am

  branislav напиша:Zdravo ja sam branislav brat na nikolu i ja sam toj dete sto ke ide na naptrevar(toj dosadno dete) Very Happy

  Добредојде Бранислав!


  _________________
  They look so small from up here Very Happy

  Sponsored content

  Re: Стратегије за собирање на нови чланови за Форум

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 11:05 am