Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Geograf Пон Мар 15, 2010 11:33 pm

    Ја можда малко ке биду досадан около печатни и литературни грешке што се правив у статие, али ако мислите дека не треба да стои оваква тема слободно гу тргните. У статију што гу прочита за иранци дека пратиле животни у вселену има грешке, прво име на прецедника е утнато, правилно е Махмуд Ахмадинеџад, а второ што ми упадна у очи е збор "захтевната патека", покрај толко наши зборови е употребен овј, правилно би било посакуваната или бараната патека, исто и на овј збор ке се задржу "сврхи", кој е типичан србизам, уствари може да се пише поедноставно "цели".
    Иначе супер е статија и може у блиску иднину иранци да пратив и људи у вселену и да бидев потенцијална конкуренција на американци у врску сс Месечину, а и у други мисие. Smile
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Martin Вто Мар 16, 2010 1:07 am

    B Geograf напиша:Ја можда малко ке биду досадан около печатни и литературни грешке што се правив у статие, али ако мислите дека не треба да стои оваква тема слободно гу тргните. У статију што гу прочита за иранци дека пратиле животни у вселену има грешке, прво име на прецедника е утнато, правилно е Махмуд Ахмадинеџад, а второ што ми упадна у очи е збор "захтевната патека", покрај толко наши зборови е употребен овј, правилно би било посакуваната или бараната патека, исто и на овј збор ке се задржу "сврхи", кој е типичан србизам, уствари може да се пише поедноставно "цели".
    Иначе супер е статија и може у блиску иднину иранци да пратив и људи у вселену и да бидев потенцијална конкуренција на американци у врску сс Месечину, а и у други мисие. Smile

    Одма ќе поправу! Very Happy
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Martin Вто Мар 16, 2010 1:10 am

    Иначе овај тема е одлична идеја да се укаже ако има печатни грешке у текстови и да га подобримо квалитет на статие, разбира се. Тема е на место Боби,слажам се сас тебе, овакво нешто си треба Wink
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Geograf Вто Мар 16, 2010 1:36 am

    Добро е што се сложуе некој около овој, пошто мислеше дека ипак нема да биде нешто од овуј тему Маце, али у иднину кој забележи нешто неправилно около текстови, ке има куде да пише за поправку. Smile
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Nikola_S Вто Мар 16, 2010 1:47 am

    Боби предобра идеја, браво! Сга ке се фрљу на тражњењ грешке, пази се Маце What a Face
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Geograf Вто Мар 16, 2010 2:02 am

    Ајде фрљај се на потрагу у грешке, а ти Маце ке ти даду опрему за одбрану од Николу, зашто ептен е сериозан кд се работи за грешке поготово печатни. Very Happy
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Martin Сре Мар 17, 2010 2:13 am

    B Geograf напиша:Ајде фрљај се на потрагу у грешке, а ти Маце ке ти даду опрему за одбрану од Николу, зашто ептен е сериозан кд се работи за грешке поготово печатни. Very Happy
    Firewall против малициозан софтвер - Никола.exe Very Happy Very Happy Very Happy
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Feanor Чет Мар 18, 2010 6:12 pm

    Да, да, феноменална тема, пошто што побрзо куцање, тој повише печатни грешке... а после ја например не ги приметују (или тешко ги приметују) пошто знам што сам напишаја, односно што требало да биде, па не сам објективан Smile

    Слободно, можете да ме замарате за тој и на МСН, пошто сам голем заговорник на тој да си га чувамо македонски... а и да изгледа сајт по профи и по издржан!

    значи, кој ме има на мсн (кој ме нема, нека ме праша да ме адне, не ми се оставља туј е-маил), и било какву поправку, ќе гу направимо.

    Иначе, само да имам повише време, ќе га направу могуќе да можев регистрирани људи на сајт (сас одредени дозволе, нормално), да можев да поправљав (и сга може, ама ако пробате ќе видите какв проблем се јавља Smile). Тој ја мислу дека е најбрз начин да се отарасимо барем од 80% семантички/печатни и слични грешке....
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Geograf Чет Апр 15, 2010 3:41 am

    У статију за меморандум сс Кокино Изгрев има мали грешке у текст, тој су
    представници наместо д треба т да се стави и збор напрвиме, фали му а. Нек поправи некој. Smile
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Martin Чет Апр 15, 2010 8:16 pm

    B Geograf напиша:У статију за меморандум сс Кокино Изгрев има мали грешке у текст, тој су
    представници наместо д треба т да се стави и збор напрвиме, фали му а. Нек поправи некој. Smile

    Поправено! Wink afro
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Geograf Вто Мај 25, 2010 9:13 pm

    Ајде ја па се фрљи на тражење на грешке у статие и еве га резултат. У статију од Марка за воени тајне има неколко грешке, надам се нема да има замерка ако нон стоп пишују овакој. У дел од статију куде што пишуе "шпиУнски е шпионски" и "шпиУнско летало". Збор беЗпилотно се пишуе беспилотно. Исто и за збор подвизите фали му Т и сегашната, наместо Ч, Ш, тија су при крај на статију до видео. Very Happy
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Feanor Нед Јун 27, 2010 12:52 pm

    B Geograf напиша:Ајде ја па се фрљи на тражење на грешке у статие и еве га резултат. У статију од Марка за воени тајне има неколко грешке, надам се нема да има замерка ако нон стоп пишују овакој. У дел од статију куде што пишуе "шпиУнски е шпионски" и "шпиУнско летало". Збор беЗпилотно се пишуе беспилотно. Исто и за збор подвизите фали му Т и сегашната, наместо Ч, Ш, тија су при крај на статију до видео. Very Happy

    Фала за замерке, ке се исправив одма!

    Sponsored content


    Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво Empty Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Пет Мар 29, 2024 8:38 am