Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Share
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Geograf on Пон Мар 15, 2010 11:33 pm

  Ја можда малко ке биду досадан около печатни и литературни грешке што се правив у статие, али ако мислите дека не треба да стои оваква тема слободно гу тргните. У статију што гу прочита за иранци дека пратиле животни у вселену има грешке, прво име на прецедника е утнато, правилно е Махмуд Ахмадинеџад, а второ што ми упадна у очи е збор "захтевната патека", покрај толко наши зборови е употребен овј, правилно би било посакуваната или бараната патека, исто и на овј збор ке се задржу "сврхи", кој е типичан србизам, уствари може да се пише поедноставно "цели".
  Иначе супер е статија и може у блиску иднину иранци да пратив и људи у вселену и да бидев потенцијална конкуренција на американци у врску сс Месечину, а и у други мисие. Smile
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Martin on Вто Мар 16, 2010 1:07 am

  B Geograf напиша:Ја можда малко ке биду досадан около печатни и литературни грешке што се правив у статие, али ако мислите дека не треба да стои оваква тема слободно гу тргните. У статију што гу прочита за иранци дека пратиле животни у вселену има грешке, прво име на прецедника е утнато, правилно е Махмуд Ахмадинеџад, а второ што ми упадна у очи е збор "захтевната патека", покрај толко наши зборови е употребен овј, правилно би било посакуваната или бараната патека, исто и на овј збор ке се задржу "сврхи", кој е типичан србизам, уствари може да се пише поедноставно "цели".
  Иначе супер е статија и може у блиску иднину иранци да пратив и људи у вселену и да бидев потенцијална конкуренција на американци у врску сс Месечину, а и у други мисие. Smile

  Одма ќе поправу! Very Happy


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Martin on Вто Мар 16, 2010 1:10 am

  Иначе овај тема е одлична идеја да се укаже ако има печатни грешке у текстови и да га подобримо квалитет на статие, разбира се. Тема е на место Боби,слажам се сас тебе, овакво нешто си треба Wink


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Geograf on Вто Мар 16, 2010 1:36 am

  Добро е што се сложуе некој около овој, пошто мислеше дека ипак нема да биде нешто од овуј тему Маце, али у иднину кој забележи нешто неправилно около текстови, ке има куде да пише за поправку. Smile
  Nikola_S
  Nikola_S

  Број на мислења : 184
  Age : 29
  Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Nikola_S on Вто Мар 16, 2010 1:47 am

  Боби предобра идеја, браво! Сга ке се фрљу на тражњењ грешке, пази се Маце What a Face


  _________________
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Geograf on Вто Мар 16, 2010 2:02 am

  Ајде фрљај се на потрагу у грешке, а ти Маце ке ти даду опрему за одбрану од Николу, зашто ептен е сериозан кд се работи за грешке поготово печатни. Very Happy
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Martin on Сре Мар 17, 2010 2:13 am

  B Geograf напиша:Ајде фрљај се на потрагу у грешке, а ти Маце ке ти даду опрему за одбрану од Николу, зашто ептен е сериозан кд се работи за грешке поготово печатни. Very Happy
  Firewall против малициозан софтвер - Никола.exe Very Happy Very Happy Very Happy


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Feanor on Чет Мар 18, 2010 6:12 pm

  Да, да, феноменална тема, пошто што побрзо куцање, тој повише печатни грешке... а после ја например не ги приметују (или тешко ги приметују) пошто знам што сам напишаја, односно што требало да биде, па не сам објективан Smile

  Слободно, можете да ме замарате за тој и на МСН, пошто сам голем заговорник на тој да си га чувамо македонски... а и да изгледа сајт по профи и по издржан!

  значи, кој ме има на мсн (кој ме нема, нека ме праша да ме адне, не ми се оставља туј е-маил), и било какву поправку, ќе гу направимо.

  Иначе, само да имам повише време, ќе га направу могуќе да можев регистрирани људи на сајт (сас одредени дозволе, нормално), да можев да поправљав (и сга може, ама ако пробате ќе видите какв проблем се јавља Smile). Тој ја мислу дека е најбрз начин да се отарасимо барем од 80% семантички/печатни и слични грешке....


  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Geograf on Чет Апр 15, 2010 3:41 am

  У статију за меморандум сс Кокино Изгрев има мали грешке у текст, тој су
  представници наместо д треба т да се стави и збор напрвиме, фали му а. Нек поправи некој. Smile
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Martin on Чет Апр 15, 2010 8:16 pm

  B Geograf напиша:У статију за меморандум сс Кокино Изгрев има мали грешке у текст, тој су
  представници наместо д треба т да се стави и збор напрвиме, фали му а. Нек поправи некој. Smile

  Поправено! Wink afro


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Geograf on Вто Мај 25, 2010 9:13 pm

  Ајде ја па се фрљи на тражење на грешке у статие и еве га резултат. У статију од Марка за воени тајне има неколко грешке, надам се нема да има замерка ако нон стоп пишују овакој. У дел од статију куде што пишуе "шпиУнски е шпионски" и "шпиУнско летало". Збор беЗпилотно се пишуе беспилотно. Исто и за збор подвизите фали му Т и сегашната, наместо Ч, Ш, тија су при крај на статију до видео. Very Happy
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Feanor on Нед Јун 27, 2010 12:52 pm

  B Geograf напиша:Ајде ја па се фрљи на тражење на грешке у статие и еве га резултат. У статију од Марка за воени тајне има неколко грешке, надам се нема да има замерка ако нон стоп пишују овакој. У дел од статију куде што пишуе "шпиУнски е шпионски" и "шпиУнско летало". Збор беЗпилотно се пишуе беспилотно. Исто и за збор подвизите фали му Т и сегашната, наместо Ч, Ш, тија су при крај на статију до видео. Very Happy

  Фала за замерке, ке се исправив одма!

  Sponsored content

  Re: Лектура и коректура на статие на сајт на наше друштво

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 10:37 am