Nova crna dupka na Jupiter

  Share
  avatar
  branislav

  Број на мислења : 20
  Registration date : 2010-04-23

  Nova crna dupka na Jupiter

  Пишување  branislav on Пет Апр 23, 2010 6:52 pm

  Bidejci ovaa vest e mnogu interesna barem jas mislam treba da podiskutirame za novata crna dupka na jupiter koja se pojavi cyclops cyclops cyclops cyclops Jas ne znam nisto za taa dupka osven deka postoji Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Nova crna dupka na Jupiter

  Пишување  Feanor on Саб Апр 24, 2010 3:30 am

  branislav напиша:Bidejci ovaa vest e mnogu interesna barem jas mislam treba da podiskutirame za novata crna dupka na jupiter koja se pojavi cyclops cyclops cyclops cyclops Jas ne znam nisto za taa dupka osven deka postoji Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

  Јас не сум знаел досега за ова, но проверив, и сега потврдив дека тоа што го помислив веднаш е точно. Доколку Јупитер имаше црна дупка во него, таа би го вшмукала.

  Од друга страна, Јупитер има сега црна дамка, за која се претпоставува дека настанала ког Шумахер-Леви удрил во него.

  http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2009/07/19/new-black-spot-on-jupiter/


  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.
  avatar
  branislav

  Број на мислења : 20
  Registration date : 2010-04-23

  Re: Nova crna dupka na Jupiter

  Пишување  branislav on Саб Апр 24, 2010 4:47 pm

  Feanor напиша:
  branislav напиша:Bidejci ovaa vest e mnogu interesna barem jas mislam treba da podiskutirame za novata crna dupka na jupiter koja se pojavi cyclops cyclops cyclops cyclops Jas ne znam nisto za taa dupka osven deka postoji Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

  Јас не сум знаел досега за ова, но проверив, и сега потврдив дека тоа што го помислив веднаш е точно. Доколку Јупитер имаше црна дупка во него, таа би го вшмукала.

  Од друга страна, Јупитер има сега црна дамка, за која се претпоставува дека настанала ког Шумахер-Леви удрил во него.

  http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2009/07/19/new-black-spot-on-jupiter/
  Да таа би го вшмукала Јупитер но и би не истерала нас од нашата еклиптика и би не проголтала и тогаш ќе дознаеме дали има бела дупка или нема Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy What a FaceНо сепак мислам дека неможе да е од Шумејкер-Леви бидејќи тој удрил во Јупитер бо 1994год.14 год е долг период за да се појави таква последица но можеби е така таа црна дамка бидејќи Шумејкер и неговите фрагменти удрија во Јупитер како огромни огнени топки.
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Nova crna dupka na Jupiter

  Пишување  Feanor on Пон Апр 26, 2010 12:28 am

  branislav напиша:
  Feanor напиша:
  branislav напиша:Bidejci ovaa vest e mnogu interesna barem jas mislam treba da podiskutirame za novata crna dupka na jupiter koja se pojavi cyclops cyclops cyclops cyclops Jas ne znam nisto za taa dupka osven deka postoji Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

  Јас не сум знаел досега за ова, но проверив, и сега потврдив дека тоа што го помислив веднаш е точно. Доколку Јупитер имаше црна дупка во него, таа би го вшмукала.

  Од друга страна, Јупитер има сега црна дамка, за која се претпоставува дека настанала ког Шумахер-Леви удрил во него.

  http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2009/07/19/new-black-spot-on-jupiter/
  Да таа би го вшмукала Јупитер но и би не истерала нас од нашата еклиптика и би не проголтала и тогаш ќе дознаеме дали има бела дупка или нема Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy What a FaceНо сепак мислам дека неможе да е од Шумејкер-Леви бидејќи тој удрил во Јупитер бо 1994год.14 год е долг период за да се појави таква последица но можеби е така таа црна дамка бидејќи Шумејкер и неговите фрагменти удрија во Јупитер како огромни огнени топки.

  Па и мене искрено не ми е јасно, кого подобро ќе размислам, како може нешто да направи дупка во гас Smile


  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.

  Sponsored content

  Re: Nova crna dupka na Jupiter

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 10:21 am