Тераформирање на Месечината

  Share
  Lutovac
  Lutovac

  Број на мислења : 12
  Age : 28
  Местолокација : Андориа
  Registration date : 2010-05-05

  Тераформирање на Месечината

  Пишување  Lutovac on Саб Мај 08, 2010 6:39 pm

  https://redcdn.net/ihimizer/img687/473/digitaluniverse47.jpg

  Замислете ја оваа слика како нашата месечина има вода, растенија,атмосфера и живот. Зошто да не? Но! Дали е можно?
  Оставам на вас да ги кажете своите мислења на оваа тема
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Тераформирање на Месечината

  Пишување  Geograf on Саб Мај 08, 2010 10:02 pm

  На оваа тема за Месечината сум скептик уште од почетокот. Моето мислење како што знаат и другите членови е дека човекот воопшто нема стапнато на нашиот природен сателит, па затоа не би имал некое мислење околу овој потфат за Месечината, поради самото тоа што сеуште се шпекулира дали е воопшто отидено. Би било убаво некогаш во иднината да се направи вакво нешто, но по се ми се чини дека уште долго време нема да биде изводливо. Тоа е моето мислење, што не значи дека треба да се земе веднаш здраво за готово, нека се изјаснат и другите членови, па да ја продлабочиме дискусијата. Исто така интересна е и оваа тема како и претходната, тема која ги засега научниците кои се во потрага по нови места за живот, односно нашата втора планета.
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Тераформирање на Месечината

  Пишување  Feanor on Нед Мај 09, 2010 2:31 pm

  Амн, завере!! Човек е много паметно битие, доста се потценуемо!

  http://terraformers.org/Terraforming-the-Moon

  Има детаљно разгледано на тј линк како евентуално би се тераформирала Месечина. Има огромни проблеми сас тој, прво маса на Месечину е мала, а ако се зголеми, онда Земја отиде курбан.

  После, проблеми су промена на дн и ноќ, атмосфера, температуре.....

  Али не е неизводливо, само смо далеко од тој.

  Оној што е могуќе, и много вероватно ќе се деси брзо, е да гу населимо Месечину. Направиш куполе, сас јаку климатску контролу, магнетни чизме (или којзнае, можда и ќе откриемо како функционира гравитација!), вода има у изобилие.... и voila!

  И да га цитирам Роберт Хајнлајна, автора на Starship Troopers: „Све е теоретски немогуќе, док некој не га направи.“


  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.
  Geograf
  Geograf

  Број на мислења : 98
  Age : 29
  Местолокација : Делта квадрант
  Registration date : 2009-02-12

  Re: Тераформирање на Месечината

  Пишување  Geograf on Нед Мај 09, 2010 6:39 pm

  Ја претходно си га кажа мое мислење, не убедују никога да веруе, немој сга завере и друго да збориш такој. Збориле смо гу туј тему у Заговор тему и други луди идее такој да тој е тој кажамо све што имасмо. Very Happy
  Nikola_S
  Nikola_S

  Број на мислења : 184
  Age : 29
  Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Тераформирање на Месечината

  Пишување  Nikola_S on Чет Мај 20, 2010 2:29 pm

  На овуј слику Месечина изгледа како помала сестричкаVery Happy Али и ја сумњам дека би могала да се тераформира Месечина. Ке се насели сигурно али мислу дека тој ке биде сас огромни био куполе и слично. Још една могуќа причина да се насели освен тиа Марко горе што ги пиша е тој што она има 6 пута помалу гравитацију, такој да може да биде наша отскочна даска за лансирање на сонде и сами шатлови сас људски екипаж, затој што трошкови ке су далеко помали(нормално ако се најде гориво тамо) Very Happy
  Иначе пред месец дна прочита едну књигу у коју се бш збори за колонизацију на Месечину и општо осврт на живеалишта тамо што би се правиле, а и посебно има дел за астрономију, за телескоп што стои на отворено без куполу(нема атмосфера) и сл. Књига е од Артур Кларк и се вика Светлост Земаљска, ја још не сам гу вратија у библиотеку па ако сака некој може да му гу позајму.


  _________________

  Sponsored content

  Re: Тераформирање на Месечината

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 11:06 am