Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    Тераформирање на Месечината

    Lutovac
    Lutovac


    Број на мислења : 12
    Age : 33
    Местолокација : Андориа
    Registration date : 2010-05-05

    Тераформирање на Месечината Empty Тераформирање на Месечината

    Пишување  Lutovac Саб Мај 08, 2010 6:39 pm

    https://2img.net/r/ihimizer/img687/473/digitaluniverse47.jpg

    Замислете ја оваа слика како нашата месечина има вода, растенија,атмосфера и живот. Зошто да не? Но! Дали е можно?
    Оставам на вас да ги кажете своите мислења на оваа тема
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Тераформирање на Месечината Empty Re: Тераформирање на Месечината

    Пишување  Geograf Саб Мај 08, 2010 10:02 pm

    На оваа тема за Месечината сум скептик уште од почетокот. Моето мислење како што знаат и другите членови е дека човекот воопшто нема стапнато на нашиот природен сателит, па затоа не би имал некое мислење околу овој потфат за Месечината, поради самото тоа што сеуште се шпекулира дали е воопшто отидено. Би било убаво некогаш во иднината да се направи вакво нешто, но по се ми се чини дека уште долго време нема да биде изводливо. Тоа е моето мислење, што не значи дека треба да се земе веднаш здраво за готово, нека се изјаснат и другите членови, па да ја продлабочиме дискусијата. Исто така интересна е и оваа тема како и претходната, тема која ги засега научниците кои се во потрага по нови места за живот, односно нашата втора планета.
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Тераформирање на Месечината Empty Re: Тераформирање на Месечината

    Пишување  Feanor Нед Мај 09, 2010 2:31 pm

    Амн, завере!! Човек е много паметно битие, доста се потценуемо!

    http://terraformers.org/Terraforming-the-Moon

    Има детаљно разгледано на тј линк како евентуално би се тераформирала Месечина. Има огромни проблеми сас тој, прво маса на Месечину е мала, а ако се зголеми, онда Земја отиде курбан.

    После, проблеми су промена на дн и ноќ, атмосфера, температуре.....

    Али не е неизводливо, само смо далеко од тој.

    Оној што е могуќе, и много вероватно ќе се деси брзо, е да гу населимо Месечину. Направиш куполе, сас јаку климатску контролу, магнетни чизме (или којзнае, можда и ќе откриемо како функционира гравитација!), вода има у изобилие.... и voila!

    И да га цитирам Роберт Хајнлајна, автора на Starship Troopers: „Све е теоретски немогуќе, док некој не га направи.“
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Тераформирање на Месечината Empty Re: Тераформирање на Месечината

    Пишување  Geograf Нед Мај 09, 2010 6:39 pm

    Ја претходно си га кажа мое мислење, не убедују никога да веруе, немој сга завере и друго да збориш такој. Збориле смо гу туј тему у Заговор тему и други луди идее такој да тој е тој кажамо све што имасмо. Very Happy
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Тераформирање на Месечината Empty Re: Тераформирање на Месечината

    Пишување  Nikola_S Чет Мај 20, 2010 2:29 pm

    На овуј слику Месечина изгледа како помала сестричкаVery Happy Али и ја сумњам дека би могала да се тераформира Месечина. Ке се насели сигурно али мислу дека тој ке биде сас огромни био куполе и слично. Још една могуќа причина да се насели освен тиа Марко горе што ги пиша е тој што она има 6 пута помалу гравитацију, такој да може да биде наша отскочна даска за лансирање на сонде и сами шатлови сас људски екипаж, затој што трошкови ке су далеко помали(нормално ако се најде гориво тамо) Very Happy
    Иначе пред месец дна прочита едну књигу у коју се бш збори за колонизацију на Месечину и општо осврт на живеалишта тамо што би се правиле, а и посебно има дел за астрономију, за телескоп што стои на отворено без куполу(нема атмосфера) и сл. Књига е од Артур Кларк и се вика Светлост Земаљска, ја још не сам гу вратија у библиотеку па ако сака некој може да му гу позајму.

    Sponsored content


    Тераформирање на Месечината Empty Re: Тераформирање на Месечината

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Чет Мар 28, 2024 2:13 pm