Кеплер спремен за потрага по живот!!!

  Share
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Кеплер спремен за потрага по живот!!!

  Пишување  Feanor on Пет Фед 20, 2009 7:16 am

  Кеплер телескопот ќе биде лансиран на 5 март. Телескопот ќе помине три и пол години во набљудување на 100 000 ѕвезди слични на сонцето во Сајгнус-Лира регионот од Млечниот Пат. Се очекува да најде стотици планети со големина на Земјата, и поголеми на различни дистанци од ѕвездите. Доколку таквите планети се чести, Кеплер ќе најде полно, во спротивно, нема да најде ни една. И двата случаја ќе не доближи до дефинитивниот одговор на прашањето дали сме сами или не.

  Можеби ке видиме некој мал зелен.... bounce bounce bounce bounce

  Целата сторија тука


  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.
  Branko
  Branko

  Број на мислења : 41
  Age : 38
  Местолокација : Twisted City
  Registration date : 2009-02-09

  Re: Кеплер спремен за потрага по живот!!!

  Пишување  Branko on Пет Фед 20, 2009 9:35 pm

  Според мене голема е веројатноста да се пронајдат „земјолики„ планети. Очекувам на стотици такви планети на кои може да има и некој вид на живот. Сепак поради големите меѓуѕвездени растојанија тешко дека ќе може да поразговараме со ЕТ. alien
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Кеплер спремен за потрага по живот!!!

  Пишување  Feanor on Пет Фед 20, 2009 11:03 pm

  Branko напиша:Според мене голема е веројатноста да се пронајдат „земјолики„ планети. Очекувам на стотици такви планети на кои може да има и некој вид на живот. Сепак поради големите меѓуѕвездени растојанија тешко дека ќе може да поразговараме со ЕТ. alien

  Епа ако Кеплер најде нешто, тогаш ги има полно и се чести, а тоа значи полно ЕТ alien alien alien alien alien !! Што се однесува до комуникацијата, можеби тие имаат начин да разговараат со нас?


  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Кеплер спремен за потрага по живот!!!

  Пишување  Martin on Саб Фед 21, 2009 1:57 am

  Feanor напиша:
  Branko напиша:Според мене голема е веројатноста да се пронајдат „земјолики„ планети. Очекувам на стотици такви планети на кои може да има и некој вид на живот. Сепак поради големите меѓуѕвездени растојанија тешко дека ќе може да поразговараме со ЕТ. alien

  Епа ако Кеплер најде нешто, тогаш ги има полно и се чести, а тоа значи полно ЕТ alien alien alien alien alien !! Што се однесува до комуникацијата, можеби тие имаат начин да разговараат со нас?

  Абе види и да имаат начин да разговараат со нас, тоа не значи дека ние ќе знаеме да одговориме на пораката... bounce


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  Branko
  Branko

  Број на мислења : 41
  Age : 38
  Местолокација : Twisted City
  Registration date : 2009-02-09

  Re: Кеплер спремен за потрага по живот!!!

  Пишување  Branko on Саб Фед 21, 2009 11:32 am

  mmartin напиша:
  Feanor напиша:
  Branko напиша:Според мене голема е веројатноста да се пронајдат „земјолики„ планети. Очекувам на стотици такви планети на кои може да има и некој вид на живот. Сепак поради големите меѓуѕвездени растојанија тешко дека ќе може да поразговараме со ЕТ. alien

  Епа ако Кеплер најде нешто, тогаш ги има полно и се чести, а тоа значи полно ЕТ alien alien alien alien alien !! Што се однесува до комуникацијата, можеби тие имаат начин да разговараат со нас?

  Абе види и да имаат начин да разговараат со нас, тоа не значи дека ние ќе знаеме да одговориме на пораката... bounce

  Камо среќа да фатиме некој таков сигнал, па макар и неразбирлив. За одговор доволно ке биде да им пратиме непрекинат низ од пулсеви во регуларни интервали (нешто слично на титкањето на Спутник), тие ќе сватат дека има нешто интелигентно во нашиот дел од галаксијата. Потоа ќе биде потребно само да го усогласиме кодирањето и декодирањето на сигналите и веќе имаме меѓуѕвезден муабет. Razz
  Nikola_S
  Nikola_S

  Број на мислења : 184
  Age : 29
  Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Кеплер спремен за потрага по живот!!!

  Пишување  Nikola_S on Саб Фед 21, 2009 1:10 pm

  Branko напиша:
  mmartin напиша:
  Feanor напиша:
  Branko напиша:Според мене голема е веројатноста да се пронајдат „земјолики„ планети. Очекувам на стотици такви планети на кои може да има и некој вид на живот. Сепак поради големите меѓуѕвездени растојанија тешко дека ќе може да поразговараме со ЕТ. alien

  Епа ако Кеплер најде нешто, тогаш ги има полно и се чести, а тоа значи полно ЕТ alien alien alien alien alien !! Што се однесува до комуникацијата, можеби тие имаат начин да разговараат со нас?

  Абе види и да имаат начин да разговараат со нас, тоа не значи дека ние ќе знаеме да одговориме на пораката... bounce

  Камо среќа да фатиме некој таков сигнал, па макар и неразбирлив. За одговор доволно ке биде да им пратиме непрекинат низ од пулсеви во регуларни интервали (нешто слично на титкањето на Спутник), тие ќе сватат дека има нешто интелигентно во нашиот дел од галаксијата. Потоа ќе биде потребно само да го усогласиме кодирањето и декодирањето на сигналите и веќе имаме меѓуѕвезден муабет. Razz

  А кафе и цигара уз муабетот???? lol!


  _________________
  Smajli
  Smajli

  Број на мислења : 63
  Age : 28
  Местолокација : дома :)
  Registration date : 2009-02-07

  Re: Кеплер спремен за потрага по живот!!!

  Пишување  Smajli on Саб Фед 21, 2009 6:31 pm

  јас верувам и се надевам дека ќе најдат многу екстрасоларни wanna be Earth планети alien alien alien alien alien alien

  Sponsored content

  Re: Кеплер спремен за потрага по живот!!!

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 10:35 am