Купувам/Продавам

  Share
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Купувам/Продавам

  Пишување  Martin on Пет Фед 06, 2009 2:22 am

  Инаку овдека можеме да ги објавуваме сите новости за астрономските инструменти, како и понуди за купување или продавање на истите. bounce
  Nikola_S
  Nikola_S

  Број на мислења : 184
  Age : 29
  Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Купувам/Продавам

  Пишување  Nikola_S on Пет Фед 06, 2009 4:21 pm

  mmartin напиша:Инаку овдека можеме да ги објавуваме сите новости за астрономските инструменти, како и понуди за купување или продавање на истите. bounce

  Мое мислење е кад ке се соберемо повише стални членови у клуб(10+ људи), да зберемо по некоји 1000денара и да видимо некој скроман телескоп. На времето беше читаја у Емитер дека има добри Галилееви телескопи(ониа како дурбини сас екваторијалну монтажу што су) за 150евра/долара, зависи куде се купуе. Добро би било кад би имале некога кој се враќа од Америку да ни донесе затој што све што е у Америку у долари у Европу е у евра, а сви знаемо дека тој не е занемарљива разлика. Исто такој добро е да купимо едн звезден поинтер(star pointer), тој е ласер сас кој цело небо га претвараш у свој приватан планетариум, наши колеге од САД имав такв поинтер и можу да кажу дека е доста корисна алатка. И дека сас њега много полсно ке ги научимо созвездија. И поинтер кошта негде около 100тинак долара, па и повише. Овој е опрема за коју на мене ми текнуе, а ако имате још нешто на памет, пишите!

   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 11:22 am