Јака Експлозија на Гама Зрачење забележана на далечина од 12.2 билиони светлосни години од Земјата

  Share
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Јака Експлозија на Гама Зрачење забележана на далечина од 12.2 билиони светлосни години од Земјата

  Пишување  Martin on Пет Фед 20, 2009 7:59 pm

  На сликата се гледа екплозијата


  Вашингтон - Ферми телескопот на NASA детектира огромна експлозија во вселената за која научниците велат дека предизвикала најголемо гама-зрачење досега видено, со силина на 9 000 супернови.

  Астрофизичарите сметаат дека спектакуларната експлозија, која се случила во септември во соѕвездието Царина (Carina), емитирала енергија од 3 000 до повеќе од пет милиони пати поголема од онаа на видливата светлина.

  "Видливата светлина има енергија помеѓу 2 и 3 електрон/волти, а детектираната е со ред на големина од милиони до билиони електрон/волти," - вели астрофизичарот Френк Реди - "ако гледаме од страна на енергијата, Х-зраците се енергетски појаки бидејќи можат да пробијат во материја. Овие зраци не се задржуваат никаде, тие само се пробиваат низ се и затоа можеме да се забележат на огромни далечини."

  Експлозијата е одалечена на 12.2 билиони светлосни години од Земјата. За споредба, Сонцето е
  одалечено 8 светлосни минути од нас, а Плутон 12 светлосни часа.


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Јака Експлозија на Гама Зрачење забележана на далечина од 12.2 билиони светлосни години од Земјата

  Пишување  Feanor on Пет Фед 20, 2009 8:14 pm  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.
  Smajli
  Smajli

  Број на мислења : 63
  Age : 28
  Местолокација : дома :)
  Registration date : 2009-02-07

  Re: Јака Експлозија на Гама Зрачење забележана на далечина од 12.2 билиони светлосни години од Земјата

  Пишување  Smajli on Саб Фед 21, 2009 6:34 pm

  affraid интересно
  п.с. сајтот ви е многу добар. го фалам креаторот Smile
  Nikola_S
  Nikola_S

  Број на мислења : 184
  Age : 29
  Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Јака Експлозија на Гама Зрачење забележана на далечина од 12.2 билиони светлосни години од Земјата

  Пишување  Nikola_S on Саб Фед 21, 2009 6:50 pm

  Smajli напиша:affraid интересно
  п.с. сајтот ви е многу добар. го фалам креаторот Smile

  Да да стварно сјатот изгледа супер браво за Марко и Мартин. Инаку имам еден предлог, што мислите да ставиме еден под-форум во форумот за нашето друштво кој ке се вика Форум за Главната Страна, во кој ке може сите заедно да ја средуваме главната страна и да помагаме со предлози и сугестии. Исто така таму може да оставиме текстови за преведување или некои артикли за средување и да може секој да помогне, нормално доколку сака.


  _________________
  Smajli
  Smajli

  Број на мислења : 63
  Age : 28
  Местолокација : дома :)
  Registration date : 2009-02-07

  Re: Јака Експлозија на Гама Зрачење забележана на далечина од 12.2 билиони светлосни години од Земјата

  Пишување  Smajli on Саб Фед 21, 2009 7:17 pm

  ја гласам за! ми се свиѓа идејата bounce
  Feanor
  Feanor

  Број на мислења : 219
  Age : 31
  Местолокација : У дадену Епсилон околину
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Јака Експлозија на Гама Зрачење забележана на далечина од 12.2 билиони светлосни години од Земјата

  Пишување  Feanor on Саб Фед 21, 2009 10:39 pm

  Smajli напиша:ја гласам за! ми се свиѓа идејата bounce
  Фала за пофалбите!

  Јас сум за идејата, дефинитивно треба такво нешто!


  _________________
  If you go to Z'ha'dum, you will die.

  Sponsored content

  Re: Јака Експлозија на Гама Зрачење забележана на далечина од 12.2 билиони светлосни години од Земјата

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 10:23 am