Вселенско летало паќа кон Марс

  Share
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Вселенско летало паќа кон Марс

  Пишување  Martin on Нед Фед 22, 2009 1:34 pm

  По 270 дена континуирана работа, јонските мотори на леталото Dawn на НАСА престанаа да работат. Лансирано во септември 2007 година, оваа летало со хипер-ефективен јонски погон ја премина орбиtата на Марс претходното лето и се упати кон своето одредиште Астероидниот Појас. Главните цели на леталото беа астероидот Веста и планетата Церес.

  Dawn паѓа кон Марс

  "Не само што потисниците на леталото престанаа да работат, туку и самото летало почна да губи висина и да паѓа кон Марс" изјави Marc Rayman, главниот инжињер на оваа мисија, и додаде "сите овдека кои работеа на Dawn мисијата се среќни поради тоа".

  Радоста на научниците не е неоснована, затоа што на гравитацијата на Марс, се сметало како на предност уште на почетокот на мисијата. Помошта на гравитацијата се користи при искористувањето на релативниот моемнт и гравитацијата на планетата во однос на други небесни тела, со цел да се смени правецот и брзината на движење на леталото. Најчесто ова се прави за да се заштеди гориво, време и да се намалат трошоците

  Повеќе за ова на нашиот сајт во делот Вести --> Сончев Систем


  _________________
  They look so small from up here Very Happy

   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 10:34 am