Колонизација ама каде, како и зошто?

  Share
  bokit
  bokit

  Број на мислења : 10
  Местолокација : out of space
  Registration date : 2009-02-06

  Колонизација ама каде, како и зошто?

  Пишување  bokit on Нед Мар 01, 2009 4:11 am

  Последниве години неизбежно е да се спомене за колонизација на вселената и е сосем нормално со оглед на тоа како оди технологијата, ама дали тоа е единстената причина. Не може да биде, не е дозволено. Веќе се почнати експерименти за тест жиеалишта на планети кои го овозможуваат тоа. Тие би биле во вид на стакленици и би имало се што е потребно за човек да преживее, со тоа што би имал се што има и во нормални услови на Земјата. Еден таков експеримент беше изведен во пустина на Земјата, но не беше успешно завршен. Секако главната цел за колонизација на вселената е затоа што луѓето сакаат да ја зачуваат човечката раса, па ако треба и на друго место во вселената. Од што би се плашеле, може да се пишува и да се коментира на темава. Каков ќе биде крајот на оваа планета?
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Re: Колонизација ама каде, како и зошто?

  Пишување  Martin on Нед Мар 01, 2009 4:19 am

  Крајот како и се друго е неизбежен, но дали ќе го прифатиме или не останува индивидуално на секој од нас. А дали ќе се населиме на друга планета останува знак прашање, од проста причина и да се направат живеалишта, ако се пронајде Планета што може да подржи човечки живот, значи би биле потребни генерациски бродови за да се стигне дотаму. Значи долгиот пат, можеби и милиони години е проблем со денешнава ракетна технологија. Ја сум пак оптимист за Црните Дупки, иако оваа теорија не е испробана, а и најблиската Црна Дупка ни е мнооооогу оддалечена, па така да останува да се откријат нови погони и нови начини за пократко патување, останува да видиме. Дотогаш Теориите ќе ни бидат единствениот начин за патување низ Галактичките Пространства... What a Face


  _________________
  They look so small from up here Very Happy
  bokit
  bokit

  Број на мислења : 10
  Местолокација : out of space
  Registration date : 2009-02-06

  Re: Колонизација ама каде, како и зошто?

  Пишување  bokit on Нед Мар 01, 2009 4:45 am

  Да но Маци единствената цел е луѓето да најдат начин да преживеат, да се спаси нашата раса, без разлика на се. Луѓето навистина ќе мора да се потрудат околу Црните дупки но мислам дека сепак повеќе шанси имаат да се направат базни стници некаде во вселената, па после може да се телепортираме Laughing No
  Smajli
  Smajli

  Број на мислења : 63
  Age : 28
  Местолокација : дома :)
  Registration date : 2009-02-07

  Re: Колонизација ама каде, како и зошто?

  Пишување  Smajli on Пет Мар 06, 2009 10:22 pm

  ај сеа кеплер ќе каже каде колонизација. зошто? затоа што ја уништивме оваа планета веќе. затоа бараме нова Smile
  Branko
  Branko

  Број на мислења : 41
  Age : 38
  Местолокација : Twisted City
  Registration date : 2009-02-09

  Re: Колонизација ама каде, како и зошто?

  Пишување  Branko on Пет Мар 06, 2009 11:06 pm

  Јас гласам за Марс. Слушнав дека имале убави Марсовки. Cool
  Smajli
  Smajli

  Број на мислења : 63
  Age : 28
  Местолокација : дома :)
  Registration date : 2009-02-07

  Re: Колонизација ама каде, како и зошто?

  Пишување  Smajli on Саб Мар 07, 2009 9:53 pm

  Branko напиша:Јас гласам за Марс. Слушнав дека имале убави Марсовки. Cool
  е марсовките се добри ама марсовците не Crying or Very sad

  Sponsored content

  Re: Колонизација ама каде, како и зошто?

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 11:09 am