Касиопеа А оживеана во 3D филм

  Share
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Касиопеа А оживеана во 3D филм

  Пишување  Martin on Чет Мар 12, 2009 12:42 am

  Дали сакате да знаете како изгледа да летате низ остаток од Супернова? Тогаш морате да го погледнете следново видео. Ќе ја имате можноста да ја искусите SNR Casiopeia A како никогаш порано, истовремено низ простор и време.

  За прв пат е направена во повеќе бранови должини 3D конструкција на остаток од Супернова. За оваа прекрасна визуелизација на Касиопеја А (Cas A) која е последица од експлозија која се случила пред околу 330 години, се користени податоци за Х зраци од Чандра, податоци за инфрацрвен дел од спектар од Шпитцер, оптички податоци од 4m телескоп на NOAO на Кит Пик и податоци од 2.4m телескоп на Мичиген-Дартмоут. Во оваа визуелизација, зелениот регион претежно е железо набљудувано во гама делот од спектарот. Жолтиот регион е комбинација од аргон и силициум набљудувано во гама,оптички и инфрацрвен дел од спектар , вклучувајќи млазеви од силицум , плус надоврешни остатоци видени во оптички дел. Црвениот регион се ледени остатоци набљудувани во инфрацрвен дел од спектар. Конечно, сината боја ги претставува брановите од надворешниот дел на експлозијта , најчесто детектирани во гама дел од спектар...

  http://astklubkum.xtreemhost.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=163


  _________________
  They look so small from up here Very Happy

   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 10:58 am