Спојување на две во едно (Галаксии) !

  Share
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Спојување на две во едно (Галаксии) !

  Пишување  Martin on Пон Апр 13, 2009 7:39 pm

  Со телескопите на Хабл и Спицер беше снимен близок судир на галаскии. На сликата може да се види ретко забележителен судир кој само што не се случил меѓу јадра на две галаксии кои се споиле во една т.н NGC 6240. Галаксиите содржат црни дупки со маса милион пати поголема од масата на Сонцето, и се на одалеченост од 400 милиони светлосни години од нас, во соѕвездието Змијоносец. Пред многу милиони години, јадрата на тие две оделни галаксии биле нивни водечки центри, во кои била сконцентрирана најголемата густина на галаксијата. Сега, јадрата на тие две галаксии со големи брзини се доближуваат едно кон друго, потготвувајќи се за катаклизмички судир, кој би се случил за неколку милиони години.  "Една од најинтересните работи во врска со оваа слика е дека тој објект е уникатен" - вели Стефани Буш од Харвард-Смитсониан Центар за Астрофизика во Кембриџ.
  Повеќе за Сударот како и за сликата ТУКА!


  _________________
  They look so small from up here Very Happy

   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 10:57 am