Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

5 posters

    Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!!

    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!! Empty Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!!

    Пишување  Nikola_S Вто Мар 09, 2010 12:59 am

    Пред некој дн га сними Stellarium и морам да кажу дека е изваредно корисна алатка, посебно за астрономи аматери. Има попрофесионални програми како Planetarium или па Nightsky, али они су доста потешки за рукување посебно од страну на астрономи почетници, а и веќином екстра информацие кои ги има тамо су применливи само за професионалну астрономију. Една работа ме заинтересира, т.е. дали може ми сами да направимо наш пејсаж за Stellarium??? Најде га уптаство за користење и тамо пишуе дека може али дека има и доза на програмирање у кое не сам толко добар. Подоле ке ви оставу линк па размислите и пробајте, бш да видимо дали е тој могуќе. Исто такој сигуран сам дека наскоро ке си најдемо и фиксно место за набљудување па бш би ни добро дошло да си убацимо и свој пејсаж.

    Линк:http://mesh.dl.sourceforge.net/project/stellarium/Stellarium-user-guide/0.10.2-1/stellarium_user_guide-0.10.2-1.pdf
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!! Empty Re: Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!!

    Пишување  Feanor Вто Мар 09, 2010 1:06 am

    хмммм... интересантно... добра идеја

    ај ќе разгледам ја како програмер дали и како може да се направи Smile
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!! Empty Re: Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!!

    Пишување  Martin Вто Мар 09, 2010 9:09 pm

    Супер идеја! може да се изведе и направи, а и мислу дека би могале да га оптимизирамо, да биде повише нашеSmile
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!! Empty Re: Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!!

    Пишување  Geograf Вто Мар 09, 2010 11:00 pm

    Одлична идеја, би могале да направимо такој Smile
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!! Empty Re: Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!!

    Пишување  Nikola_S Сре Мар 10, 2010 2:55 am

    Како за пример добро би било да отидемо у Кокино и бш на оној плато куде што су нишани да испосликамо и после да направимо такв едн пејсаж. Тачно да га наместимо кад е рамнодневница да се уклапа сас нишани и слично, чисто за да си га оправдамо име и обврску према предци Very Happy
    avatar
    branislav


    Број на мислења : 20
    Registration date : 2010-04-23

    Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!! Empty Re: Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!!

    Пишување  branislav Пет Апр 23, 2010 6:34 pm

    Ja mislu deka ne vi treba stellarium posto ja imam knjigu na sodzvezdija.Ke gu donesu na kej kd ke se sobiramo posle vecer Cool Cool Cool Cool Cool
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!! Empty Re: Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!!

    Пишување  Geograf Пет Апр 23, 2010 11:25 pm

    Бранислав во врска со набљудувањето на кејот на Кумановка има одложување поради лошите временски услови. Се надеваме во најскоро време дека ќе извршиме набљудување, но се уште е неизвесно. Во секој случај ќе има известување и ќе бидете информирани. Поздрав! Very Happy

    Sponsored content


    Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!! Empty Re: Да пробамо да направимо наш пејсаж за Stellarium!!!

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Чет Мај 09, 2024 8:38 am