Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

5 posters

    Наши астрономски колекцие

    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Наши астрономски колекцие

    Пишување  Nikola_S Пет Мар 12, 2010 12:55 am

    Народе, од пред некое време се врти моабет за додавање на модул на сајт за књигу на месец или нешто слично. Па мислу дека добро би било за почетак да почнемо од свои књиге и сви по дома да си направимо списак за књиге сас астрономску тематику и да га истакнемо туј. Такој да може и да си позајмуемо књиге едни од други, а може ако имамо некои дупликати и у Вавилон да оставимо нешто. Ја јутре ке им направу попис на мои, па ке га истакну туја, надам се дека ке се најде још некој Very Happy
    п.с. За почетак држите се до књиге, па после може да отворимо тему и за документарци итн.
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Nikola_S Вто Мар 16, 2010 2:04 am

    Четири дна и још нема никакав одговор. Знаја сам дека смо неписмен народ lol!
    Еве га мој списак:
    1.Небото над Македонија - Ѓоре Ценев(књига од област на етноастрономију)
    2. Атлас по Астрономија - автор нема, издава Просветно дело, 2003год(Сигуран сам дека још некој од нас га има овј Атлас, сас године се продавање на саем на књигу сас попуст)
    3. Аполо 13 - М. М. Вучелиќ(сликовита књига која га опушуе путешествие на Аполо 13, што е пошло наопако и сл, интересно за Бобивци Скептици) Laughing
    4. Кроз Васионе и Векове - Милутин Миланковиќ(Астрономски увод, пандан на Светот на Софија у филозофију, само според мене много поубава)
    5. Нашиот Сончев Систем - автор нема, Просветно Дело 1997год(Енциклопедија за Соларан Систем)
    6. Црне Рупе и Бебе Васељене - Стивен Хокинг(књига која е делумно автобиографија, а делумно астрономска)
    7. Сенките на Заборавените Предци - Карл Саган и Ед Драјан(књигу коју још до крај не сам гу прочитаја, али екстремно интересна за људи сас развиену логику и сас љубав према податци, посебно броеви)
    8. Свет Око Нас, Разговори о свету и његовим законима - Издадена у 80ти од Нолит, култна едиција у бившу СФРЈ(енциклопедија)

    Исто такој имам ги и сви 13 броја Вселена(астрономско списание од РМ)
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Martin Вто Мар 16, 2010 2:10 am

    Тој бе колего, на тебе се чекаше да почнешWink Мој списак ускоро Smile
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Geograf Вто Мар 16, 2010 2:34 am

    Абе Никола, прво нема неписмен народ, второ немав сви литературу по астрономију како тебе, за скептици бобевци остави на страну молу те не зезај. За списанија Вселена и ја имаше земено али не знам куде су ставени. Можда су и на буниште до сг, не се знае, ако има нешто ке пишу туј немај гајле. Very Happy
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Martin Сре Мар 17, 2010 2:11 am

    B Geograf напиша:Абе Никола, прво нема неписмен народ, второ немав сви литературу по астрономију како тебе, за скептици бобевци остави на страну молу те не зезај. За списанија Вселена и ја имаше земено али не знам куде су ставени. Можда су и на буниште до сг, не се знае, ако има нешто ке пишу туј немај гајле. Very Happy
    Еве идеја од мене за књигу сас наслов „Скидам ти sвезде мала, ја сам са Куманова“,... мислу дека наслов и делуе малко поетски настроенo, па планирам књига освен у МКД да биде продавана и у СРБ, па ако послужив услови п и у БГ, ГР,АЛ,КС,Марс,Плутон и поширокоVery Happy
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Geograf Сре Мар 17, 2010 3:29 pm

    Martin напиша:
    B Geograf напиша:Абе Никола, прво нема неписмен народ, второ немав сви литературу по астрономију како тебе, за скептици бобевци остави на страну молу те не зезај. За списанија Вселена и ја имаше земено али не знам куде су ставени. Можда су и на буниште до сг, не се знае, ако има нешто ке пишу туј немај гајле. Very Happy
    Еве идеја од мене за књигу сас наслов „Скидам ти sвезде мала, ја сам са Куманова“,... мислу дека наслов и делуе малко поетски настроенo, па планирам књига освен у МКД да биде продавана и у СРБ, па ако послужив услови п и у БГ, ГР,АЛ,КС,Марс,Плутон и поширокоVery Happy


    Бреј овој ептен романтично ке биде, сви женски ке ги скинеш сс овј наслов. Very Happy
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Nikola_S Чет Мар 18, 2010 1:03 pm

    Абе преседниче, како моментална свава и функција мала да ти е, па још овакви бестселери сакаш да пишеуш. Ти ке бидеш нешто као претседател сас меко срце Very Happy
    Боби, треба само да потражите дома, сигурно ке најдете нешто. Посебно некои стари издања од Југу, мора да има. Куде бабу ми има још много, само глупо ми е да ги краду, и онакој пола од овиа горенабројани су од тамо. Потражи по дома, и ке најдеш!
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Martin Чет Мар 18, 2010 6:00 pm

    Nikola_S напиша:Абе преседниче, како моментална свава и функција мала да ти е, па још овакви бестселери сакаш да пишеуш. Ти ке бидеш нешто као претседател сас меко срце Very Happy
    Боби, треба само да потражите дома, сигурно ке најдете нешто. Посебно некои стари издања од Југу, мора да има. Куде бабу ми има још много, само глупо ми е да ги краду, и онакој пола од овиа горенабројани су од тамо. Потражи по дома, и ке најдеш!
    Кд смо куде бабе, ја имам књигу за Титу куде бабу Very Happy
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Feanor Чет Мар 18, 2010 6:14 pm

    Ја имам значителан број Вселене Smile и знам куде су Smile
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Geograf Чет Мар 18, 2010 6:31 pm

    Браво за тебе Марко, ја тражу и никако неможу да ги најду, штета
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Martin Пет Мар 19, 2010 5:25 pm

    Мислу дека људи овј торент ќе ве интересира http://www.torrentz.com/9bf3840adacd1294c13faf195f6dc3f9c606cdcd
    avatar
    branislav


    Број на мислења : 20
    Registration date : 2010-04-23

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  branislav Нед Апр 25, 2010 12:23 am

    1.Ѕвезди и планети
    2.Планетата земја
    Овдека има се и свашта! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
    Само штета неможам да ја најдам Планетата земја Sad Sad Sad Sad Sad scratch
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Feanor Пон Апр 26, 2010 12:32 am

    B Geograf напиша:
    Бреј овој ептен романтично ке биде, сви женски ке ги скинеш сс овј наслов. Very Happy

    Ја малце оф-топик, ама мораше да искоментирам, ќе ги „скине“ свите женски сас наслов, интересно.... и ја ќе почну да пишују Laughing
    avatar
    branislav


    Број на мислења : 20
    Registration date : 2010-04-23

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  branislav Пон Апр 26, 2010 12:31 pm

    хаха ви сакате да скидате девојку а имате 18год+ а ја 11год и па си имам девојку Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy lol!
    avatar
    branislav


    Број на мислења : 20
    Registration date : 2010-04-23

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  branislav Пон Апр 26, 2010 7:44 pm

    Nikola_S напиша:Четири дна и још нема никакав одговор. Знаја сам дека смо неписмен народ lol!
    Еве га мој списак:
    1.Небото над Македонија - Ѓоре Ценев(књига од област на етноастрономију)
    2. Атлас по Астрономија - автор нема, издава Просветно дело, 2003год(Сигуран сам дека још некој од нас га има овј Атлас, сас године се продавање на саем на књигу сас попуст)
    3. Аполо 13 - М. М. Вучелиќ(сликовита књига која га опушуе путешествие на Аполо 13, што е пошло наопако и сл, интересно за Бобивци Скептици) Laughing
    4. Кроз Васионе и Векове - Милутин Миланковиќ(Астрономски увод, пандан на Светот на Софија у филозофију, само според мене много поубава)
    5. Нашиот Сончев Систем - автор нема, Просветно Дело 1997год(Енциклопедија за Соларан Систем)
    6. Црне Рупе и Бебе Васељене - Стивен Хокинг(књига која е делумно автобиографија, а делумно астрономска)
    7. Сенките на Заборавените Предци - Карл Саган и Ед Драјан(књигу коју још до крај не сам гу прочитаја, али екстремно интересна за људи сас развиену логику и сас љубав према податци, посебно броеви)
    8. Свет Око Нас, Разговори о свету и његовим законима - Издадена у 80ти од Нолит, култна едиција у бившу СФРЈ(енциклопедија)

    Исто такој имам ги и сви 13 броја Вселена(астрономско списание од РМ)
    Никола ке може ли сви књиге сто ги имаш за Сончев систем да ми ги дадеш?Треба ми ги за натпревар за презентацију
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Martin Вто Апр 27, 2010 9:03 pm

    Инаку Бранислав, како што ветив и исполнувам! линкот до Стелариум http://www.stellarium.org/ Поздрав! cheers
    avatar
    branislav


    Број на мислења : 20
    Registration date : 2010-04-23

    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  branislav Вто Апр 27, 2010 9:28 pm

    Martin напиша:Инаку Бранислав, како што ветив и исполнувам! линкот до Стелариум http://www.stellarium.org/ Поздрав! cheers
    Благодарам Very Happy Very Happy

    Sponsored content


    Наши астрономски колекцие Empty Re: Наши астрономски колекцие

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Вто Мај 07, 2024 5:45 am