Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    Заштита на авторски права

    Poll

    Дали треба да имаме дел на нашиот Сајт каде јасно пишува дека сите објавени Статии, материјали, слики, клипови и др се во сопственост на КАД - Кокино ако не е наведено поинаку.

    [ 2 ]
    Заштита на авторски права Bar_left50%Заштита на авторски права Bar_right [50%] 
    [ 2 ]
    Заштита на авторски права Bar_left50%Заштита на авторски права Bar_right [50%] 

    Општо гласови: 4
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Заштита на авторски права Empty Заштита на авторски права

    Пишување  Martin Нед Мар 14, 2010 4:06 pm

    Јас мислам дека Анкетата кажува се, за секое ваше мислење би сакал да се образложи ако сакате Smile Нешто во стил како што имаат нашите колеги од Хрватска http://www.zvjezdarnica.com/index.php?akcija=uvjetikoristenja
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Заштита на авторски права Empty Re: Заштита на авторски права

    Пишување  Feanor Нед Мар 14, 2010 7:50 pm

    Јас малце се заинтересирав околу сево ова, и дојдов до следниве заклучоци:

    1. Секоја вест, слика, видео, графикон, табела и сл. кои се објавени од страна на НАСА се во Јавен Домен (Public Domain). Овa не важи само за сликите/видеата на кои има приватни лица, во тој случај, и ако е посебно наведено, треба да се бара одобронеи за користење на материјалите.

    2. Поовеќето други новински агенции (Како и сајтови бараат само линк до нив, што во секој случај е добра практика.

    3. Постојат некои што не дозволуваат да се копира материјал без нивна експлицитна дозвола.

    Е сега, ја искрено не ја сфаќам логиката на третите, бидејќи сè што можеш да најдеш за вселената на Интернет можеш да најдеш на страната на НАСА и Роскосмос (тие бараат само линк до нив). ЕСА е исклучок, и тие бараат пишано овластување за коритење на нивните материјали.

    Во секој случај, како што веќе кажав, убава практика е да се пишува извор на статијата. Оваа практика досега на нашиот сајт беше застапена од време навреме, ама би предложил да стане правило.

    Што се однесува до тоа дали ние да си ги заштитиме материјалите со авторски права, јас сум силно против тоа:

    1. Сметам дека генерално секоја информација треба да е слободна, и да може секој да ја користи, зошто така целото човештво бенифицира од тоа. А нели е тоа целта?

    2. Малку ми е нелогично, како што кажав погоре, да превзимаме авторски права на нешто што е превземено од трета рака. За тоа мислам дека треба некој на лице место да е бил и да репортирал за тоа, или пак да учествувал директно во истражувањата/мисиите/настаните. Во друг случај, стварно не ми е јасно како е тоа негово авторско дело.

    Е сега предлози што ги давам за копирајт на сајтот:

    1. Сметам дека сите информации, слкики, видеа итн. треба да се во Јавен Домен, односно да може да бидат репродуцирани, пренесувани, користени, копирани, и сл. од трети лица без наше експлицитно одобрување. При ова, секако, би биле исклучени логото на клубот, и авторски материјали кои се направени од членовите или други лица. Исто така, би биле исклучени и фотографиите и видеата на кои може јасно да се идентификува лицето.

    2. Предлагам задолжително назначување на изворот на информацијата, без разлика дали изворот бара тоа или не.

    3. Да пратиме е-маил на неколку попознати агенции кои пренесуваат вакви информации, и со тоа да добиеме писмено одобрување. Мислам дека никој не би не одбил, не сме нешто посебно значајни во светот, а ќе испаднеме културни.
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Заштита на авторски права Empty Re: Заштита на авторски права

    Пишување  Feanor Пон Мар 15, 2010 7:33 pm

    http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/mk/

    Најубава лиценца, според мене Smile
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Заштита на авторски права Empty Re: Заштита на авторски права

    Пишување  Nikola_S Вто Мар 16, 2010 1:43 am

    Втор пост е супер, браво Марко! Прво не гледам и ја која е корист од овј цел концепт за авторски права ако ти не си автор? А цела даншња цивилизација живи на стару славу и на стари идеје, посебно у музику и филм, куде се све прекопира и премиксуе и преснимуе. Тотално е безвезе scratch
    Што се однаса до наш сајт мислу дека и ми немамо што да заштитимо тамо(според горњу логику), затој што најголем дел од наши статие су странски преводи или па њини допуне. Плус све тој се судара сас идеју за слободан проток на информацие, без кој сигурно и популаризација на овуј науку не би била могуќа(што е наш основан циљ).
    Друго, сас оглед дека овој е веќ втора забелешка за авторски права, коју гу добивамо, мислу дека треба да почнемо да ствљамо линк на сви преведени статие, освен на ониа кои су битно изменети и ониа кои су изворно наши. Али мислу дека тој е граница, додавање имиња, иницијали и слично мислу дека е превише, а и пред све ми е нелогично и неетички, затој што кад отиду на тј сајт не гледам нигде одкуде су им на њима зимани информацие, до кои автор е много тешко сам да дојде.
    Овој е мое гледиште, можда нема врску сас прописи, али ипак е едно мислење повише на овј форум од 3цаVery Happy
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Заштита на авторски права Empty Re: Заштита на авторски права

    Пишување  Geograf Вто Мар 16, 2010 1:58 am

    Ај и ја да се убацу у дискусију, сакам да кажу дека не треба да се ограничуев некои информацие у врску сс астрономију, али ипак Марко да га спомну пошто он беше пишаја, за слике од НАСА дека они дозволуев користење на сви слике и информацие освен онија на кои се наваѓав некои људи сс што би могало да ги се наруши приватност и у тј случај треба да се прашав за дозволу. У врску сс слике од Астрономско Друштво Кокино, што су направени од нашу страну, би требало да се стави лого на друштво у одреден дел на слику за да се означи дека е сопственост на друштво, али ипак може да се користи без никакви забране за авторски права, иначе и овој га беше кажаја Марко од ичера што бесмо на састанак у Вавилон. Пиша га такој за да не ми тражи авторски права за његови мислења изнесени на састанак. Very Happy Мала шала, надам се дека нема да има замерка. Smile

    Sponsored content


    Заштита на авторски права Empty Re: Заштита на авторски права

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Чет Мај 09, 2024 9:34 am