Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+2
Martin
Nikola_S
6 posters

    Локација за набљудување

    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Локација за набљудување

    Пишување  Nikola_S Нед Фед 08, 2009 4:38 am

    Еден од предусловите за добро астрономско набљудување е и изборот на локација. Поради се поголемото светлинско и атмосферско загадување, а и поради географските непогодности/погодности на одредени места, мислам дека мудро треба да се избере местото за набљудување на небесата. Една од добрите страни на неразвиеноста на нашата земја е и токму помалото светлинско загадување во однос на поразвиените земји, што ни дава голема предност пред нашите колеги од Западот. Подоле ке уплоадирам неколку слики, односно мапи на светлинско загадување кои ги најдов на интернет па да видиме која е најпогодна локација за нашите набљудувања. Потоа ве молам вклучете се со предлози за конкретни локации, за нивната пристапност, за превозот, за близината, за загаденоста и сите фактори што ги сметате за битни.

    Ова е мапа на светлинско загадување во Европа
    Локација за набљудување Evropaho4
    Colours correspond to ratios between the artificial sky brightness and the natural sky brightness of: <0.01 (black), 0.01-0.11 (dark-gray), 0.11-0.33 (blue), 0.33-1 (green), 1-3 (yellow), 3-9 (orange), 9-27 (red), <27 (white).

    Еве како изгледа нашата држава под доближување
    Локација за набљудување Makedonijaev1wd4
    Легендата е иста од горе

    Еве како изгледа кога мапата на светлинското загадување ке се комбинира со географската мапа на РМ
    Локација за набљудување Sintezarr8

    И за крај северо-источниот дел на РМ со светлинско загадување
    Локација за набљудување 77275496wx1

    Еве една мапа за бројот на звездите на небото при светлинско загадување, за жал мапата е со слаба резолуција па неможев да ја повторам горната постапка и да ја спојам со географска мапа на нашиот регион, ако некој успее да добие оштра слика при зумирање нека ми ја прати и ке видам што можам да направам.
    Локација за набљудување Mapazvezdesr8
    Легендата ја има на самата слика

    Извор од кој ги ги вадев сликите за светлинско загадување: http://www.lightpollution.it/dmsp/
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Martin Нед Фед 08, 2009 2:17 pm

    Според слике ја дојде до закључак дека најбоље место за Stargazing ќе ни биде Крива Паланка cyclops Нема зрачење толко Wink
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Nikola_S Нед Фед 08, 2009 2:34 pm

    mmartin напиша:Според слике ја дојде до закључак дека најбоље место за Stargazing ќе ни биде Крива Паланка cyclops Нема зрачење толко Wink

    Потачно планина Козјак или планина Герман.
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Martin Нед Фед 08, 2009 2:42 pm

    Nikola_S напиша:
    mmartin напиша:Според слике ја дојде до закључак дека најбоље место за Stargazing ќе ни биде Крива Паланка cyclops Нема зрачење толко Wink

    Потачно планина Козјак или планина Герман.

    Па не е којзнае колко далеко.... Question
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Feanor Нед Фед 08, 2009 3:34 pm

    Сега на веб страницата има оддел за Набљудување на небото, со информации за светлинското загадување, како и со детална временска прогноза!
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Nikola_S Нед Фед 08, 2009 9:03 pm

    mmartin напиша:
    Nikola_S напиша:
    mmartin напиша:Според слике ја дојде до закључак дека најбоље место за Stargazing ќе ни биде Крива Паланка cyclops Нема зрачење толко Wink

    Потачно планина Козјак или планина Герман.

    Па не е којзнае колко далеко.... Question

    Па зависи у кој дел на овиа планине сакаш да отидеш, и откуде идеш, отприлике од 40 до 60км. Иначе ја имам едн предлог, место се вика Дејловце, и има стално комбиња до тамо мислу има едно у 7 отсабајле, едно у 1 попладне, у 3 попладне и задњо у 6 сат попладне.
    Наваѓа се на пут за Кокино, после Арбанашко, значи од Кокино још едно 10км. Кад се стигне тамо оди се едно пола сат и доваѓаш до едну голему чистину, што значи дека поглед не е ограничен сас дрва итн, а најблиска куќа е на километар. Едини проблем е могуќа појава на диви животни, али за тој може да си понесемо петарде или да најдемо некој друг начин. Ако е некој за после колоквиум може да отидемо да га видимо. Карта за комбе е 80ден негде.
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Feanor Нед Фед 08, 2009 10:00 pm

    Nikola_S напиша:
    mmartin напиша:
    Nikola_S напиша:
    mmartin напиша:Според слике ја дојде до закључак дека најбоље место за Stargazing ќе ни биде Крива Паланка cyclops Нема зрачење толко Wink

    Потачно планина Козјак или планина Герман.

    Па не е којзнае колко далеко.... Question

    Па зависи у кој дел на овиа планине сакаш да отидеш, и откуде идеш, отприлике од 40 до 60км. Иначе ја имам едн предлог, место се вика Дејловце, и има стално комбиња до тамо мислу има едно у 7 отсабајле, едно у 1 попладне, у 3 попладне и задњо у 6 сат попладне.
    Наваѓа се на пут за Кокино, после Арбанашко, значи од Кокино још едно 10км. Кад се стигне тамо оди се едно пола сат и доваѓаш до едну голему чистину, што значи дека поглед не е ограничен сас дрва итн, а најблиска куќа е на километар. Едини проблем е могуќа појава на диви животни, али за тој може да си понесемо петарде или да најдемо некој друг начин. Ако е некој за после колоквиум може да отидемо да га видимо. Карта за комбе е 80ден негде.
    Важи, договорено!!
    Штом завршив колоквиуми, вреди да се сврати на овој место, да видимо какво е, и, едноставно, да се соберемо ентузијасти на едно место! За тој време можда би било добро некој да ги најде координати на Дејловце, да видимо што куде се наваѓа.
    Што се тиче диви животни, нема што много да се секирамо, пошто не е ладно, и претпостављам дека не су гладни, и дека не су бесни, па почто диви животни у принцип не нападав човека (освен ако не провоцираш) , мислу дека нема да има проблеми. Али, да смо сигурни не е на одмет, па може да се опремимо сас петарде.
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Martin Нед Фед 08, 2009 11:28 pm

    Спремамо се за у рат а Question ја можу да најду тенк од Втори Светски Рат, малце користен, у добро стање Very Happy Само да га наточимо гориво и имамо си превоз cheers
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Martin Нед Фед 08, 2009 11:29 pm

    А за пертаде може да земемо кашикаре, шиткав ги куде Битпазар за 10 евра парче - хахаха rendeer
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Nikola_S Пон Фед 09, 2009 12:21 am

    Епа договорено а ја па jet-fighter ке зему, да имате подршку од ваздух. Иначе тој Марко што кажа корисно е да ги имамо координате на место. Мада тј реон се вика Дејловце, али незнам тачно тој место како се вика, за кое ви ја збору. Ај ке прогледам на карте на google earth и други па ке ви кажу, а и ви давајте предлози, да имамо и резевно набљудувачко место. Е сга добро би било и кад би некој имаја столице на расклапање, ја имам едну или две. Еј веќ се возбуди, одвај чекам да пројдев колоквиуми cat
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Feanor Пон Фед 09, 2009 12:28 am

    Столице на расклапање....
    Ц Ц Ц Ц ЦЦ Ц Ц Ц Ц
    још не стигнаја мисли на седење!!
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Martin Пон Фед 09, 2009 12:30 am

    аххахаххахахах почнамо од столице добро е, бар да имасмо едн телескоп... столице иммамо две afro
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Nikola_S Пон Фед 09, 2009 12:31 am

    Feanor напиша:Столице на расклапање....
    Ц Ц Ц Ц ЦЦ Ц Ц Ц Ц
    још не стигнаја мисли на седење!!

    Еј да и неколко конзерве месни нарезак flower
    Брат ке видиш што ти збору ако отидемо без столице, тебе лко ти е живиш туја у болницу, па можеш да си идеш на ортопеда кд сакаш Laughing Laughing
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Martin Пон Фед 09, 2009 12:36 am

    Nikola_S напиша:
    Feanor напиша:Столице на расклапање....
    Ц Ц Ц Ц ЦЦ Ц Ц Ц Ц
    још не стигнаја мисли на седење!!

    Еј да и неколко конзерве месни нарезак flower
    Брат ке видиш што ти збору ако отидемо без столице, тебе лко ти е живиш туја у болницу, па можеш да си идеш на ортопеда кд сакаш Laughing Laughing

    Интересно размислување, ќе морам да га подржу Николу, па не смо више млади, имамо си проблеми сас грб...
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Feanor Пон Фед 09, 2009 1:16 am

    mmartin напиша:
    Nikola_S напиша:
    Feanor напиша:Столице на расклапање....
    Ц Ц Ц Ц ЦЦ Ц Ц Ц Ц
    још не стигнаја мисли на седење!!

    Еј да и неколко конзерве месни нарезак flower
    Брат ке видиш што ти збору ако отидемо без столице, тебе лко ти е живиш туја у болницу, па можеш да си идеш на ортопеда кд сакаш Laughing Laughing

    Интересно размислување, ќе морам да га подржу Николу, па не смо више млади, имамо си проблеми сас грб...

    Па имаш, кда не спортуеш.....
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Martin Пон Фед 09, 2009 1:20 am

    Feanor напиша:
    mmartin напиша:
    Nikola_S напиша:
    Feanor напиша:Столице на расклапање....
    Ц Ц Ц Ц ЦЦ Ц Ц Ц Ц
    још не стигнаја мисли на седење!!

    Еј да и неколко конзерве месни нарезак flower
    Брат ке видиш што ти збору ако отидемо без столице, тебе лко ти е живиш туја у болницу, па можеш да си идеш на ортопеда кд сакаш Laughing Laughing

    Интересно размислување, ќе морам да га подржу Николу, па не смо више млади, имамо си проблеми сас грб...

    Па имаш, кда не спортуеш.....

    Спортују ја Маро, решавам задаче и проблеми математички What a Face
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Nikola_S Пон Фед 09, 2009 5:00 am

    Малко гу забегамо у оff-топик, ама нема везе. Али људи сериозно треба да си понесемо некои работе кои су неопходни, како на пример подебело облекло, после кебе или шаторско крило или нешто на што ке седимо, ја имам и едн мал шатор за 3ца може да га понесу. После не е лошо да се снабдимо сас црвени батерие, затој што бело светло много заслепуе и на зеницу ву треба и по 15минута па да се навикне на тмнину. А да и ониа упаљачи сас плаво светло су топ, и свегде ги има, тој може да понесемо.
    Исто такој, мислу дека треба и да си поставимо одредени цели, пример да најдемо и распознаемо 10 созвездија, или да најдемо некој deep sky објект сас двоглед и др.
    Може и да иштампамо звездени мапе па да ги повторимо сас флуросцентан маркер, за да се видив у тмно, или некој ако е вољан нека понесе лап топ. Мада мислу дека потреба од лап топ нема да има на почетак, а после ако се огранизирамо сас авта да идемо и све то скупа мислу дека ке ни е незамељив дел. Исто такој да понесмо и радио, затој што некад можда ке ни се истроши моабет или ке си здосадимо едни на други Very Happy итн. Давајте овакви мали совети, и нови предлози за место куде треба да идемо според вас, све што мислите дека ке користи. Свак савет е добродојден!
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Feanor Пон Фед 09, 2009 6:11 am

    Nikola_S напиша:Малко гу забегамо у оff-топик, ама нема везе. Али људи сериозно треба да си понесемо некои работе кои су неопходни, како на пример подебело облекло, после кебе или шаторско крило или нешто на што ке седимо, ја имам и едн мал шатор за 3ца може да га понесу. После не е лошо да се снабдимо сас црвени батерие, затој што бело светло много заслепуе и на зеницу ву треба и по 15минута па да се навикне на тмнину. А да и ониа упаљачи сас плаво светло су топ, и свегде ги има, тој може да понесемо.
    Исто такој, мислу дека треба и да си поставимо одредени цели, пример да најдемо и распознаемо 10 созвездија, или да најдемо некој deep sky објект сас двоглед и др.
    Може и да иштампамо звездени мапе па да ги повторимо сас флуросцентан маркер, за да се видив у тмно, или некој ако е вољан нека понесе лап топ. Мада мислу дека потреба од лап топ нема да има на почетак, а после ако се огранизирамо сас авта да идемо и све то скупа мислу дека ке ни е незамељив дел. Исто такој да понесмо и радио, затој што некад можда ке ни се истроши моабет или ке си здосадимо едни на други Very Happy итн. Давајте овакви мали совети, и нови предлози за место куде треба да идемо според вас, све што мислите дека ке користи. Свак савет е добродојден!
    Mислу дека лап-топ носење е узалудно, пошто реално, колко трае батерија?
    Нега ја да не се буну, и такој немам лап-топ Smile
    Инаше, дефинитивно треба да си постави циљеви, и бш затој и ни требав координати.
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Nikola_S Пон Фед 09, 2009 6:31 am

    Feanor напиша:
    Nikola_S напиша:Малко гу забегамо у оff-топик, ама нема везе. Али људи сериозно треба да си понесемо некои работе кои су неопходни, како на пример подебело облекло, после кебе или шаторско крило или нешто на што ке седимо, ја имам и едн мал шатор за 3ца може да га понесу. После не е лошо да се снабдимо сас црвени батерие, затој што бело светло много заслепуе и на зеницу ву треба и по 15минута па да се навикне на тмнину. А да и ониа упаљачи сас плаво светло су топ, и свегде ги има, тој може да понесемо.
    Исто такој, мислу дека треба и да си поставимо одредени цели, пример да најдемо и распознаемо 10 созвездија, или да најдемо некој deep sky објект сас двоглед и др.
    Може и да иштампамо звездени мапе па да ги повторимо сас флуросцентан маркер, за да се видив у тмно, или некој ако е вољан нека понесе лап топ. Мада мислу дека потреба од лап топ нема да има на почетак, а после ако се огранизирамо сас авта да идемо и све то скупа мислу дека ке ни е незамељив дел. Исто такој да понесмо и радио, затој што некад можда ке ни се истроши моабет или ке си здосадимо едни на други Very Happy итн. Давајте овакви мали совети, и нови предлози за место куде треба да идемо според вас, све што мислите дека ке користи. Свак савет е добродојден!
    Mислу дека лап-топ носење е узалудно, пошто реално, колко трае батерија?
    Нега ја да не се буну, и такој немам лап-топ Smile
    Инаше, дефинитивно треба да си постави циљеви, и бш затој и ни требав координати.

    Добро сга координате не су до толко важни затој што ми немамо такву опрему па да правимо прецизни астрономски набљудувања. И координати од Куманово да ги земемо су ок, тој људи има зимав тачни координати сас GPS али они имав Go-TO телскопи кои сами ги тражив звезде и мора да им се унесв тачни земски координати за да ги погодив и прерачунав небесни. Битно е да најдемо координати што поблиски до место на набљудување, а ако имамо среќу и од само место.
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Feanor Пон Фед 09, 2009 6:59 am

    па јасно де, не ни требав прецизни, требав ни ориентационо, зашто да знаемо что куде да тражимо Smile

    Иначе, може да понесемо и дигиталца некој ако има, да издокументирамо све Smile
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Martin Пон Фед 09, 2009 2:32 pm

    Feanor напиша:па јасно де, не ни требав прецизни, требав ни ориентационо, зашто да знаемо что куде да тражимо Smile

    Иначе, може да понесемо и дигиталца некој ако има, да издокументирамо све Smile

    Интересан план, потсети ме да га напуну дигиталца кд ќе идемо Very Happy А за координати е супер работа, може да направимо и мапу на соsвездија за да може да се ориентирамо на ноќно небо! И што е најважно кашикаре да не ги забравимо, моја понуда е јоште отворена bounce
    Branko
    Branko


    Број на мислења : 41
    Age : 43
    Местолокација : Twisted City
    Registration date : 2009-02-09

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Branko Пон Фед 09, 2009 6:51 pm

    Планирајте ме и мене одите накај Паланка на терен. Можам да земам двоглед и лап топ (ќе инсталирам Stellarium), па ако треба и петарди ќе земам Smile . Deep sky објект тешко се гледаат со двоглед, иако може да пробаме да најдеме некое ѕвездено јато. Кој има може да земе обичен ласер заради груба ориентација и покажување на небо.
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Feanor Пон Фед 09, 2009 7:03 pm

    Добра идеја за ласер...
    Мислу дека треба да направимо листу кој ке иде и сто ке носимо... да изгледамо поорганизирани Smile
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Martin Пон Фед 09, 2009 9:30 pm

    Feanor напиша:Добра идеја за ласер...
    Мислу дека треба да направимо листу кој ке иде и сто ке носимо... да изгледамо поорганизирани Smile

    Договорено Марко и Бранко овие денови ќе направиме попис кој што задолженија ќе има bounce
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Nikola_S Вто Фед 10, 2009 1:00 am

    Еве ја ги најдов координатите на Арбанашко и Дејловце, но како што реков местото за набљудување се наоѓа некаде измаѓу. Па еве ги координатите, можеби ке успееме да најдеме некоја средина.

    Арбанашко
    Latitude:
    42° 15' 54 N
    Longitude:
    22° 0' 0 E

    Дејловце
    Latitude:
    42° 15' 0" N
    Longitude:
    22° 0' 0" E

    Извори:
    http://www.maplandia.com/macedonia/kumanovo/staro-nagoricane/dejlovce/
    http://www.traveljournals.net/explore/macedonia/map/m108418/arbanasko.html

    Sponsored content


    Локација за набљудување Empty Re: Локација за набљудување

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Нед Апр 28, 2024 1:01 am