Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

5 posters

    Препорачај sc-fi дело

    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Препорачај sc-fi дело Empty Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Nikola_S Нед Фед 08, 2009 8:55 pm

    Неразделен партнер на астрономијата е и научната фантастика, и многу од коцептите што порано биле домен во на научната фантастика сега се астрономски факти. Па сигурен сум дека многу од вас се вљубеници на овој жанар, па доколку сте, ве молам споделете ги вашите искуства за конкретни научно фантастични дела, што ви се допаѓало кај нив, како сте дошле до тоа дело итн.
    Еве јас ке бидам прв, мене многу ми се допаѓа книгата Задужбина(на хрватски, Foundation н англиски) од Исак Асимов. Во книгата се зборува за интергалактично царство, во кое Хари Селдон оформува нов правец во психологијата, наречен психоисторија, кој вели дека исто како земјата во својата историја, царството ке се соочи со варваризам и црно доба(слично на Средниот Век). Но дека може да се создаде енциклопедија на човечкото знаење која ке го намали периодот на варваризам од 30милениума на само еден милениум. Односно со таа енциклопедија ке се сочува целото знаење во галаксијата и човекот нема да мора да ги открива сите работи одново. Но работите заземаат друг тек.................
    За жал неможев да го најдам продолжетокот од Задужбина, инаку има 5 продолжетка и заедно се серијата Јас Робот се најпознатите серијали напишани од Исак Асимов.
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Feanor Нед Фед 08, 2009 10:11 pm

    Значи јас прво би ја предложил Мрачна Кула(на српски, Dark Tower на англиски), бидејќи ја читам моментално и ме навлече сосема. Значи веќе пичав во другиот пост дека се работи за научно-фантастичен вестерн, и се случува во универзум паралелен со нашиот. Главната приказна се врти околу последниот револвераш Роланд од Гилеад и неговата потрага по Мрачната Кула.

    Би ја предложил и Дина од Франк Херберт, во која станува збор за Фремените, планетата Аракис, и воопшто за политиката, диктирана од Еснафот и транспортот на Зачинот, во нашата галаксија 20.000 години (барем мислам дека беа 20.000).
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Martin Пон Фед 09, 2009 4:01 am

    Моја препорака е "The Artificial Kid" од Bruce Sterling
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Martin Чет Фед 12, 2009 1:54 pm

    Инаку на следнава страна која изобилува со многу бесплатни изданија на sci - fi дела, меѓу кои некои се познати а некои непознати, може да ги преземете од следниот линк: http://gutenberg.net.au/sfproject.html
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 34
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Smajli Чет Фед 12, 2009 11:40 pm

    ууууу фалаа bounce
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Martin Чет Фед 12, 2009 11:42 pm

    Smajli напиша:ууууу фалаа bounce

    Изволте и другпат! Нови работи, наскоро!!! bounce Инаку на страната ги најдов и делата на Жил Верн, си симнав некои поинтересни, а и богами ќе си ги испринтам Wink
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 34
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Smajli Чет Фед 12, 2009 11:53 pm

    ај предложете некоја кратка интересна книга пошто сеа со школово нема да имам многу време за читање Crying or Very sad
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Nikola_S Саб Фед 14, 2009 9:14 pm

    Smajli напиша:ај предложете некоја кратка интересна книга пошто сеа со школово нема да имам многу време за читање Crying or Very sad

    Од кој жанар?? Од нф?
    Пробај да ја најдеш Задужбина, кратка е, а и брзо се чита затоа што е интересна.
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Martin Нед Фед 15, 2009 12:57 am

    Nikola_S напиша:
    Smajli напиша:ај предложете некоја кратка интересна книга пошто сеа со школово нема да имам многу време за читање Crying or Very sad

    Од кој жанар?? Од нф?
    Пробај да ја најдеш Задужбина, кратка е, а и брзо се чита затоа што е интересна.

    Линк колега имаш ли???
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 34
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Smajli Нед Фед 15, 2009 1:51 am

    Nikola_S напиша:
    Smajli напиша:ај предложете некоја кратка интересна книга пошто сеа со школово нема да имам многу време за читање Crying or Very sad

    Од кој жанар?? Од нф?
    Пробај да ја најдеш Задужбина, кратка е, а и брзо се чита затоа што е интересна.
    па нормално дека од sci-fi барам Smile за тоа е темава нели? bounce
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Nikola_S Нед Фед 15, 2009 2:46 am

    Колега можу линк да најду, ама незнам дали има такв јунак кој ке гу прочита књигу на pc. А књигу мислу дека гу има у Браќа Миладиновци у СК или па у Студентску Библиотеку, а куде нас гу има у градску. Иначе ја си читам сга Уна - Момо Капор, не е научна фантастика али интересна е књига, мада малко тинејџерска.
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Geograf Саб Јан 23, 2010 6:13 pm

    Францускиот писател Жил Верн е автор на голем број авантуристички книги како 'Пат околу светот за 80 дена', 'Патување до центарот на Земјата' или ' 20 000 милји под морето'. Во сите нив е присутна една визија за идните достигнувања на науката и техниката. Но, во едно од овие дела тој влегува во светот на вселенските патувања и тоа еден век порано, при што направил многу прецизни технички пресметки. Тоа е неговата книга 'Од Земјата до Месечината'. Во оваа книга се зборува за една група луѓе кои влегуваат во една огромна цевка од топ и се лансирани кон Месечината.
    За Жил Верн е интересно да се каже дека ги опишал ефектите на отсуството на гравитација врз вселенските патници, пред воопшто човекот да отиде во вселената.

    Sponsored content


    Препорачај sc-fi дело Empty Re: Препорачај sc-fi дело

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Вто Мај 07, 2024 2:56 am