Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    Колонизација на Марс

    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Колонизација на Марс Empty Колонизација на Марс

    Пишување  Martin Чет Фед 12, 2009 1:32 pm

    Неколку месеци на каналот Discovery Science се емитува сериски филм за можно сценарио при колонизација на Марс. Воедно група астронаути од сите земји (Зборувам од технолошките развиени Земји кои учествуваат во Вселенската Програма) меѓу кои се и САД, Русија, Кина, Германија, Франција испраќаат човечка мисија на Марс. Пред пристигнување едно од сценариото кое е претставено во серијата е дека не оди се така глатко и при влез во атмосферата на Марс т.е. пред спуштањето се појавуваат проблеми во инструментацијата, па леталото скршнува од својот курс, но успешно слетува. После откриваат успешно вода на тлото на Марс, со помош на дупчалка, преживуваат Песочна Олуја и тн и тн. Интересно сценарио што би се случило на површината на Марс доколку испратиме човечка Мисија. За термините на серијата ќе ви пишам накнадно, интересно е да се погледне. Коментар за оние кои ја имаат гледано серијата и воедно може и коментар што мислите за човечките мисии надвор од нашата Планета???
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Nikola_S Чет Фед 12, 2009 9:11 pm

    mmartin напиша:Неколку месеци на каналот Discovery Science се емитува сериски филм за можно сценарио при колонизација на Марс. Воедно група астронаути од сите земји (Зборувам од технолошките развиени Земји кои учествуваат во Вселенската Програма) меѓу кои се и САД, Русија, Кина, Германија, Франција испраќаат човечка мисија на Марс. Пред пристигнување едно од сценариото кое е претставено во серијата е дека не оди се така глатко и при влез во атмосферата на Марс т.е. пред спуштањето се појавуваат проблеми во инструментацијата, па леталото скршнува од својот курс, но успешно слетува. После откриваат успешно вода на тлото на Марс, со помош на дупчалка, преживуваат Песочна Олуја и тн и тн. Интересно сценарио што би се случило на површината на Марс доколку испратиме човечка Мисија. За термините на серијата ќе ви пишам накнадно, интересно е да се погледне. Коментар за оние кои ја имаат гледано серијата и воедно може и коментар што мислите за човечките мисии надвор од нашата Планета???

    Овдека сакам да додадам дека задолжителна литература на оваа тема е Колонизација и Тераформација на Марс, која ја има на сајтот на САД. Таму се опфатени неколку сценарија за колонизација на црвената планета, притоа текстот е напишан на во разбирлив секондевен стил, што значи дека немора да сте некој добар познавач на фиката или пак астрономијата за да сфатите за што станува збор.
    Линкот:http://astronomija.com.mk/vest.asp?id=34
    Branko
    Branko


    Број на мислења : 41
    Age : 43
    Местолокација : Twisted City
    Registration date : 2009-02-09

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Branko Чет Фед 12, 2009 9:56 pm

    Серијата доста реално го прикажува она што би се случувало доколку се прати мисија на Марс со човечки екипаж. Не успеав целата да ја изгледам, ама од тоа што го видов е доста научно издржано. Фактот дека таква мисија ќе бара технологии развивани од различни земји и стотици милијарди долари, значи дека ќе треба да биде мултинационална како што е во серијата, за разлика од трката за Месечината.
    Човештвото во моментот поседува технологија успешно да прати човачка мисија до Марс, но две главни работи спречуваат таа да се случи: вољата на светските политичари и економисти да ја подржат и финансираат како и немањето вистинска научна причина да пратиме луѓе на Марс (роверите си ја вршат работата повеќе од добро до сега). Доколку роверите на Марс откријат накаква форма на сегашен или фосилисиран живот, тогаш треба да се очекува да се пратат и луѓе за да го испитаат пософистицирано.
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Martin Чет Фед 12, 2009 11:04 pm

    Branko напиша:Серијата доста реално го прикажува она што би се случувало доколку се прати мисија на Марс со човечки екипаж. Не успеав целата да ја изгледам, ама од тоа што го видов е доста научно издржано. Фактот дека таква мисија ќе бара технологии развивани од различни земји и стотици милијарди долари, значи дека ќе треба да биде мултинационална како што е во серијата, за разлика од трката за Месечината.
    Човештвото во моментот поседува технологија успешно да прати човачка мисија до Марс, но две главни работи спречуваат таа да се случи: вољата на светските политичари и економисти да ја подржат и финансираат како и немањето вистинска научна причина да пратиме луѓе на Марс (роверите си ја вршат работата повеќе од добро до сега). Доколку роверите на Марс откријат накаква форма на сегашен или фосилисиран живот, тогаш треба да се очекува да се пратат и луѓе за да го испитаат пософистицирано.

    Мислам дека НАСА објави постоење на живот на Марс, на фосилизирани форми на живот кои испуштаат Метан во атмосферата на Марс. ја имаме објавено статијата, погледни на групата на Facebook или во некои од постарите статии на сајтот, не сум сигурен баш кај се наоѓа, ај баш ќе побарам па ќе го објавам линкот до статијата. Значи ги имаме предусловиет за човечка мисија, а и патувањето не е многу, само шест месеци со денешнава технологија, значи е остварливо!! Има заинтересирани??? Razz
    Branko
    Branko


    Број на мислења : 41
    Age : 43
    Местолокација : Twisted City
    Registration date : 2009-02-09

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Branko Чет Фед 12, 2009 11:14 pm

    mmartin напиша:
    Branko напиша:Серијата доста реално го прикажува она што би се случувало доколку се прати мисија на Марс со човечки екипаж. Не успеав целата да ја изгледам, ама од тоа што го видов е доста научно издржано. Фактот дека таква мисија ќе бара технологии развивани од различни земји и стотици милијарди долари, значи дека ќе треба да биде мултинационална како што е во серијата, за разлика од трката за Месечината.
    Човештвото во моментот поседува технологија успешно да прати човачка мисија до Марс, но две главни работи спречуваат таа да се случи: вољата на светските политичари и економисти да ја подржат и финансираат како и немањето вистинска научна причина да пратиме луѓе на Марс (роверите си ја вршат работата повеќе од добро до сега). Доколку роверите на Марс откријат накаква форма на сегашен или фосилисиран живот, тогаш треба да се очекува да се пратат и луѓе за да го испитаат пософистицирано.

    Мислам дека НАСА објави постоење на живот на Марс, на фосилизирани форми на живот кои испуштаат Метан во атмосферата на Марс. ја имаме објавено статијата, погледни на групата на Facebook или во некои од постарите статии на сајтот, не сум сигурен баш кај се наоѓа, ај баш ќе побарам па ќе го објавам линкот до статијата. Значи ги имаме предусловиет за човечка мисија, а и патувањето не е многу, само шест месеци со денешнава технологија, значи е остварливо!! Има заинтересирани??? Razz

    Тогаш да ја спремаме ракетата за лансирање од најстариот космодром на светот Кокино и да не заборавиме да си земеме доволно пиво за по пат drunken .
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 33
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Smajli Чет Фед 12, 2009 11:36 pm

    чекајте ме и мене! bounce
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Martin Чет Фед 12, 2009 11:37 pm

    Одиме сите луѓе!! понесете само најосновни работи: Облека, храна, мобилен телефон, компјутер, и секако ПИВО bounce
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 33
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Smajli Чет Фед 12, 2009 11:39 pm

    mmartin напиша:Одиме сите луѓе!! понесете само најосновни работи: Облека, храна, мобилен телефон, компјутер, и секако ПИВО bounce
    еј ќе го земам и дигиталецот! еееееееее bounce
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Martin Чет Фед 12, 2009 11:41 pm

    Smajli напиша:
    mmartin напиша:Одиме сите луѓе!! понесете само најосновни работи: Облека, храна, мобилен телефон, компјутер, и секако ПИВО bounce
    еј ќе го земам и дигиталецот! еееееееее bounce
    Ќе направиме патување низ Слики Razz фотоалбум од првата екскурзија на друштвото - До Марс и назад What a Face
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 33
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Smajli Чет Фед 12, 2009 11:55 pm

    mmartin напиша:
    Smajli напиша:
    mmartin напиша:Одиме сите луѓе!! понесете само најосновни работи: Облека, храна, мобилен телефон, компјутер, и секако ПИВО bounce
    еј ќе го земам и дигиталецот! еееееееее bounce
    Ќе направиме патување низ Слики Razz фотоалбум од првата екскурзија на друштвото - До Марс и назад What a Face
    Ќе ја направиме првата повеќедневна екскурзија на Марс! cheers ја доаѓам под услов да не се маткаме на половите. не сум по ладното Rolling Eyes
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Martin Саб Фед 14, 2009 4:08 pm

    Smajli напиша:
    mmartin напиша:
    Smajli напиша:
    mmartin напиша:Одиме сите луѓе!! понесете само најосновни работи: Облека, храна, мобилен телефон, компјутер, и секако ПИВО bounce
    еј ќе го земам и дигиталецот! еееееееее bounce
    Ќе направиме патување низ Слики Razz фотоалбум од првата екскурзија на друштвото - До Марс и назад What a Face
    Ќе ја направиме првата повеќедневна екскурзија на Марс! cheers ја доаѓам под услов да не се маткаме на половите. не сум по ладното Rolling Eyes

    ОК Договорено, нема по полови да одиме, ќе ги оставиме за сеа, ама следниот пат ќе одиме Razz
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Martin Чет Фед 19, 2009 2:25 am

    Инаку може да напишеме нешто поопширно во е-списанието за колонизација на Марс, па така да ве повикувам сите да најдете интересни статии и слики кои ќе бидат објавени во е-списанието со вашето име како објавувачи bounce

    Sponsored content


    Колонизација на Марс Empty Re: Колонизација на Марс

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Пет Апр 26, 2024 1:13 pm