Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    Астрономски Водич

    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Водич Empty Астрономски Водич

    Пишување  Feanor Пон Фед 16, 2009 4:58 pm

    Имаше еден интересен предлог за издавање на месечен e-zine на нашиот клуб.

    Дали ќе му дадеме зелено светло?
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Martin Пон Фед 16, 2009 8:35 pm

    Feanor напиша:Имаше еден интересен предлог за издавање на месечен e-zine на нашиот клуб.

    Дали ќе му дадеме зелено светло?

    Ја сам за, имам много интересни статие што би сакаја да ги поделу сас offline јавност cyclops Тој значи у превод дека сви заинтересирани за списание освен што ќе можев да га симнев од наш сајт, за само 10 или 20 денара да може да га добиев на ЦД у pdf формат. Добра идеја bounce
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Feanor Пон Фед 16, 2009 8:40 pm

    mmartin напиша:
    Feanor напиша:Имаше еден интересен предлог за издавање на месечен e-zine на нашиот клуб.

    Дали ќе му дадеме зелено светло?

    Ја сам за, имам много интересни статие што би сакаја да ги поделу сас offline јавност cyclops Тој значи у превод дека сви заинтересирани за списание освен што ќе можев да га симнев од наш сајт, за само 10 или 20 денара да може да га добиев на ЦД у pdf формат. Добра идеја bounce
    И ја сам за.
    Би било убаво на пр. свак месец да избирамо најдобри статие, и њима да ги ставимо, и плус да има нешто повише.
    Исто, магазинот би требаја да дава инфо за наши активности, а може и да се ставив статие за запознавање на астрономију и технику користену у нови мисие.. ке гледам да преведу нешто интересно Smile
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Martin Пон Фед 16, 2009 8:47 pm

    Feanor напиша:
    mmartin напиша:
    Feanor напиша:Имаше еден интересен предлог за издавање на месечен e-zine на нашиот клуб.

    Дали ќе му дадеме зелено светло?

    Ја сам за, имам много интересни статие што би сакаја да ги поделу сас offline јавност cyclops Тој значи у превод дека сви заинтересирани за списание освен што ќе можев да га симнев од наш сајт, за само 10 или 20 денара да може да га добиев на ЦД у pdf формат. Добра идеја bounce
    И ја сам за.
    Би било убаво на пр. свак месец да избирамо најдобри статие, и њима да ги ставимо, и плус да има нешто повише.
    Исто, магазинот би требаја да дава инфо за наши активности, а може и да се ставив статие за запознавање на астрономију и технику користену у нови мисие.. ке гледам да преведу нешто интересно Smile

    Договорено! Wink
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 33
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Smajli Вто Фед 17, 2009 1:13 am

    е може и ја да се вклучам? по мејлови ќе можам да ви праќам ствари bounce
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Martin Вто Фед 17, 2009 1:19 am

    Smajli напиша:е може и ја да се вклучам? по мејлови ќе можам да ви праќам ствари bounce
    Може зашо да не. Договорено, сите сме членови сите придонесуваме Wink
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 33
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Smajli Вто Фед 17, 2009 1:21 am

    mmartin напиша:
    Smajli напиша:е може и ја да се вклучам? по мејлови ќе можам да ви праќам ствари bounce
    Може зашо да не. Договорено, сите сме членови сите придонесуваме Wink
    bounce еее фала cyclops барам сеа новости по интернетов Smile
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Feanor Сре Фед 18, 2009 12:45 pm

    Ок, јас водичот го замислувам вака:

    -Прво да има кратки вести од по реченица две, за најинтересната слики или било што друго во вселената

    -Да има главна тема која ќе се врти околу најинтересната тема во месецот (или на колку и да време го спремаме), така на пр. имам предлог првиот број да биде за Марс, роверите таму, и мочноста за живот, бидејќи многу се зборуваше за тоа годинава.

    Ако ми се усвојува ова, или имате да додадете/одземете нешто, пишите, па да го спремиме првиот број, да ја вклучиме и офлајн популацијата!!
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Nikola_S Сре Фед 18, 2009 2:19 pm

    Feanor напиша:Имаше еден интересен предлог за издавање на месечен e-zine на нашиот клуб.

    Дали ќе му дадеме зелено светло?

    Зелено штом светне како в гора лист е-zinot ке помине патот му е чист. И јас сум за, и конечно ми заврши испитната сесија и сум слободен.
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Nikola_S Сре Фед 18, 2009 2:25 pm

    Е да и добро би било да има некоја секција во која ке пишуваме за клубот само, за огранизацијата, за начини на собирање средства, за решавање на проблеми некои кои ги имаме, за наши набљудувања и др.
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Martin Сре Фед 18, 2009 7:34 pm

    Добро штом одлучивме за издавање на е-списанието, може да се договориме кој за што ќе биде задолжен. Мислам дека Марс како тема за првото списание е супер! Значи може да ги поделиме темите како на пр еден од нас да пишува исклучиво за еден од роверите, дали е тоа Опортунити, Спирит или Феникс, па потоа друг може да пишува за сателитите кои се во орбита околу Марс, и тд и тд. Ја можам да напишам за Опортунити, поткрепено со неговиот изглед, конструкција и слики. На официјалната страна на НАСА www.nasa.gov може да најдете информации за сегашните и идните мисии на Марс и мислам дека многу интересно ќе биде да пишуваме за Марс, а воедно ќе се и запознаеме повеќе за самиот наш иден дом Wink

    Sponsored content


    Астрономски Водич Empty Re: Астрономски Водич

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Нед Апр 28, 2024 6:36 pm