Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+3
Martin
Branko
Feanor
7 posters

    Изградба на радио-телескоп

    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Feanor Пон Фед 16, 2009 5:00 pm

    Еден предлог за кој што зборуваме со месеци......
    Мислам дека сите сме сложни за ова, па убаво е да се види што се ни треба..
    Branko
    Branko


    Број на мислења : 41
    Age : 43
    Местолокација : Twisted City
    Registration date : 2009-02-09

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Branko Пон Фед 16, 2009 5:07 pm

    Пред се ќе требаат многу нерви. А пожелно е и познавање од електроника. BTW што ќе се ослушнува со радио-телескопот?
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Martin Пон Фед 16, 2009 8:40 pm

    Branko напиша:Пред се ќе требаат многу нерви. А пожелно е и познавање од електроника. BTW што ќе се ослушнува со радио-телескопот?

    Значи со радио телескоп може да се прават многу повеќе работи кои неможе да се прават со обичниот телескоп! Како на пример со радио телескопот се откриени пулсарите, на начин што пулсарите емитираат звук кој всушност е X-зрачење во такт од по една секунда. Значи да не беа радио телескопите, Пулсарите не би биле откриени. После со радио телескопите може да се слушне и Ехото од Големиот Тресок (Big Bang) кое осцилира низ Универзумот, па со радио телескопот може да се открие и вода во далечните Галаксии... Значи во кратки црти, Бранко, со радио телескопот може да правиш се,па у слободно време кога нема да е радио телескоп може да биде сателитска - хахаха What a Face

    А за електроника немај гајле, Јас и колегата Марко студираме на Факултетот за Електротехника и Информациски Технологии и имаме познавање од Електрониката, а јас имам завршено и Средно Електротехничко училиште па уште од Средно имам познавања од Електрониката Wink
    Branko
    Branko


    Број на мислења : 41
    Age : 43
    Местолокација : Twisted City
    Registration date : 2009-02-09

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Branko Пон Фед 16, 2009 10:26 pm

    mmartin напиша:
    Branko напиша:Пред се ќе требаат многу нерви. А пожелно е и познавање од електроника. BTW што ќе се ослушнува со радио-телескопот?

    Значи со радио телескоп може да се прават многу повеќе работи кои неможе да се прават со обичниот телескоп! Како на пример со радио телескопот се откриени пулсарите, на начин што пулсарите емитираат звук кој всушност е X-зрачење во такт од по една секунда. Значи да не беа радио телескопите, Пулсарите не би биле откриени. После со радио телескопите може да се слушне и Ехото од Големиот Тресок (Big Bang) кое осцилира низ Универзумот, па со радио телескопот може да се открие и вода во далечните Галаксии... Значи во кратки црти, Бранко, со радио телескопот може да правиш се,па у слободно време кога нема да е радио телескоп може да биде сателитска - хахаха What a Face

    А за електроника немај гајле, Јас и колегата Марко студираме на Факултетот за Електротехника и Информациски Технологии и имаме познавање од Електрониката, а јас имам завршено и Средно Електротехничко училиште па уште од Средно имам познавања од Електрониката Wink

    Одличнo штом имаме момци што не се скарани со електрониката. Сега треба да се најде по интернет некој нацрт кој би бил остварлив за наши услови (ако веќе не сте нашле некој до сега). Инаку и јас поминав низ озгласениот ЕТФ (сегашен ФЕИТ) каде научив дека за да ти профунционира и најпростото електронско коло требаат многу нерви. За среќа вие немате таков проблем. Ако ова успее може да станете идните Пензиас и Вилсон (Arno Penzias и Robert Wilson).
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Feanor Пон Фед 16, 2009 10:53 pm

    Branko напиша:
    mmartin напиша:
    Branko напиша:Пред се ќе требаат многу нерви. А пожелно е и познавање од електроника. BTW што ќе се ослушнува со радио-телескопот?

    Значи со радио телескоп може да се прават многу повеќе работи кои неможе да се прават со обичниот телескоп! Како на пример со радио телескопот се откриени пулсарите, на начин што пулсарите емитираат звук кој всушност е X-зрачење во такт од по една секунда. Значи да не беа радио телескопите, Пулсарите не би биле откриени. После со радио телескопите може да се слушне и Ехото од Големиот Тресок (Big Bang) кое осцилира низ Универзумот, па со радио телескопот може да се открие и вода во далечните Галаксии... Значи во кратки црти, Бранко, со радио телескопот може да правиш се,па у слободно време кога нема да е радио телескоп може да биде сателитска - хахаха What a Face

    А за електроника немај гајле, Јас и колегата Марко студираме на Факултетот за Електротехника и Информациски Технологии и имаме познавање од Електрониката, а јас имам завршено и Средно Електротехничко училиште па уште од Средно имам познавања од Електрониката Wink

    Одличнo штом имаме момци што не се скарани со електрониката. Сега треба да се најде по интернет некој нацрт кој би бил остварлив за наши услови (ако веќе не сте нашле некој до сега). Инаку и јас поминав низ озгласениот ЕТФ (сегашен ФЕИТ) каде научив дека за да ти профунционира и најпростото електронско коло требаат многу нерви. За среќа вие немате таков проблем. Ако ова успее може да станете идните Пензиас и Вилсон (Arno Penzias и Robert Wilson).
    Најдовме и повеќе различни нацрти, затоа и се запаливме на оваа тема... ќе ги постираме овде сите, само да се договориме што и како ке работиме на првиот собри. Smile
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Nikola_S Пон Фед 16, 2009 11:06 pm

    Јас немам познавање од електрониката, а и ошто скаран сум малку со природните науки(освен астрономијата) па тешко да би можел да помогнам во конструкцијата на радио-телескопот директно, но секако дека можам да помогнам индиректно. Т.е. сметајте на мене ако собирате пари за антената или за било какви диоди, транзистори, отпорници итн, исто така можеби ке ви треба помош во транспорт или пак друштво при купување, тука сум. Мене веќе ми заврши испитната сесија така да слободен сум за секаков ангажман!
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Feanor Пон Фед 16, 2009 11:28 pm

    Nikola_S напиша:Јас немам познавање од електрониката, а и ошто скаран сум малку со природните науки(освен астрономијата) па тешко да би можел да помогнам во конструкцијата на радио-телескопот директно, но секако дека можам да помогнам индиректно. Т.е. сметајте на мене ако собирате пари за антената или за било какви диоди, транзистори, отпорници итн, исто така можеби ке ви треба помош во транспорт или пак друштво при купување, тука сум. Мене веќе ми заврши испитната сесија така да слободен сум за секаков ангажман!
    Ке се договоримо, ке те ангажирамо за моралну подршку, можда и ке научиш нешто? Smile
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 33
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Smajli Вто Фед 17, 2009 1:12 am

    јас за матурска тема планирав да направам радиотелескоп па еве што имам најдено.
    http://www.mtmscientific.com/radiotelescope.html
    http://apwww.stmarys.ca/~lonc/radiotel.html
    study
    п.с. ќе бидат потребни околу 200 - 300 евра
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Martin Вто Фед 17, 2009 1:21 am

    Smajli напиша:јас за матурска тема планирав да направам радиотелескоп па еве што имам најдено.
    http://www.mtmscientific.com/radiotelescope.html
    http://apwww.stmarys.ca/~lonc/radiotel.html
    study
    п.с. ќе бидат потребни околу 200 - 300 евра

    Ќе го направиме за поевтино и плус ќе имаш Матурска тема и плус клубот ќе има Радио Телескоп кој ќе биде единствениот во нашата Земја Wink
    Smajli
    Smajli


    Број на мислења : 63
    Age : 33
    Местолокација : дома :)
    Registration date : 2009-02-07

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Smajli Вто Фед 17, 2009 1:25 am

    mmartin напиша:
    Smajli напиша:јас за матурска тема планирав да направам радиотелескоп па еве што имам најдено.
    http://www.mtmscientific.com/radiotelescope.html
    http://apwww.stmarys.ca/~lonc/radiotel.html
    study
    п.с. ќе бидат потребни околу 200 - 300 евра

    Ќе го направиме за поевтино и плус ќе имаш Матурска тема и плус клубот ќе има Радио Телескоп кој ќе биде единствениот во нашата Земја Wink
    даа. и ќе прислушкуваме луѓе од далеку, Rolling Eyes и ќе збориме со вонземјани alien bounce
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Martin Чет Мар 12, 2009 12:45 am

    Значи ја актуелизирам повторно Темата за Изградба на Радио Телескоп. Секој доброволец е добредојден да помогне. Целата работа е волонтерска, па така да секој кој што сака може да се вклучи во Проектот. Заинтересирани??? bounce
    Aleksandar
    Aleksandar


    Број на мислења : 36
    Age : 30
    Местолокација : Зависи кд куде:D
    Registration date : 2009-03-01

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Aleksandar Чет Мар 12, 2009 12:48 am

    Заинтересирани од увек еве ме како волонтерVery Happy
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Nikola_S Чет Мар 12, 2009 10:18 am

    "There comes a time in every man's life when he must stop thinking and start doing" - Benjamin Sisko

    Мислу дека више нема што да дебатирамо на овуј тему, него ако стварно сакамо да га направимо тј телескоп и у реалност како што га веќ направимо неколко пута у мисле, треба да почнемо одма. И мислу дека не е лошо кој и да е позади овуј идеју(Мартин или Марко не сам сигуран) да дојдев сас некој план на састанак у недељу и да почнемо. А од другу страну ако неќемо може за тиа паре и пиење да си купимо, па не едн два телескопа ке видимо Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
    mnikolik
    mnikolik


    Број на мислења : 27
    Age : 37
    Registration date : 2009-02-28

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  mnikolik Чет Мар 12, 2009 4:45 pm

    Може и телескоп и пиење (за да прославимо изградбу) Smile

    Прво нешто што е потребно Е регион у кој од радиус 50км нема зрачење, нема сигнали итн... за да може убаво да функционира радиотелескоп, а не да фаќа телефонски разговори и љубавни поруке да искачав на екран на пр. Very Happy Very Happy Very Happy

    Радиотелескоп може да кошта около 300евра. Ичера на факултет разговара сс колеге бш за радиотелескоп, и едн колега ни даде интересан предлог, а тој е дека у америку имало акција на поклонување на мали радиотелескопи сс шему за монтирање на школе. Такој да ми би могале тој нешто да га потражимо (добиемо или купимо = 200евра) т.е. веќ едн колега е у туј акцију на тражење... па ке видимо што ке биде.

    За паре за радиотелескоп исто такој ичера збори сс професорку Гордану Апостоловску, која може да ни помогне некако около тој.

    Значи пред све треба људи и живци (незнам кој спомна прееска живци , ама у право е Smile )
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Martin Чет Мар 12, 2009 6:12 pm

    Супер, гледам дека има ефект мое активирање на овуј тему. Иначе ја стоју зад идеју за Радио телескоп, и знам дека се прави у радиус куде што нема никакво зрачење, ама ако га веќ направимо, може да се подеси опсег на Фреквенцие (да не фаќа љубавни поруке) и тој е најмал проблем. Значи Марија спомна околи финансие дека можда ќе имамо подршку, ја сам За! Значи Никола ме повика јавно да понесу све што имам, како носител на овуј идеју, значи у недељу ќе понесу Матeријали,Шеме и ќе пробам на најлсан начин да ви објасну и презентирам идеју за Радио Телескоп и бенефицие за Нас од све овој (онија што знаев за Р.Т у недељу ќе може да се надовржев на мене док збору, ама не и да ме прекинуев док збору Smile
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Nikola_S Чет Мар 12, 2009 10:04 pm

    mnikolik напиша:Може и телескоп и пиење (за да прославимо изградбу) Smile

    Прво нешто што е потребно Е регион у кој од радиус 50км нема зрачење, нема сигнали итн... за да може убаво да функционира радиотелескоп, а не да фаќа телефонски разговори и љубавни поруке да искачав на екран на пр. Very Happy Very Happy Very Happy

    Де бе што е лошо ако изигравамо воајери малко, бш супер. Ако не фатимо паре на легалан начин може да ги уценуемо тиа што ке ги прислушкуемо и такој да си извлечемо паре за телескоп. А после па и у затвор ке се дружимо, може да формирамо КАК(Затворски одел) lol! lol! lol! lol!
    mnikolik
    mnikolik


    Број на мислења : 27
    Age : 37
    Registration date : 2009-02-28

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  mnikolik Чет Мар 12, 2009 11:27 pm

    Да ти кажу право не ти е лоша идеја за заработку на паре Smile

    шала на страну

    Да појасну нешто што спомна прееска
    Значи финта е да се организирав људи за изградбу на радиотелескоп, пошто ипак реално гледано ќе треба пуно људи од пуно области што озбиљно ќе се фатив за работу. У тј случај, ми ќе бидемо помогнати у свак случај од други астрономи у државу, која не ни е много голема, и астрономи не су много, такој да малтене сви се знаемо меѓу себе. Значи скопско друштво се ангажирав за оптички телескоп, ми за радиотелескоп, али незначи тој дека ќе работимо оделно, него бш спротивно, ќе работимо заедно. И ќе бидемо помогнати од проф. Гордана Апостоловска, мож ќе не помогне Македонско Астрономско Друштво, а мож и ПМФ (за кое сумњам, али нека стои).
    Aleksandar
    Aleksandar


    Број на мислења : 36
    Age : 30
    Местолокација : Зависи кд куде:D
    Registration date : 2009-03-01

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Aleksandar Чет Мар 12, 2009 11:32 pm

    Веќ ме имате мене што треба потражите ке се обиду максимално да га направу од моју странуVery Happy значи најдобро нешшто у кое сам учествуваја и ке учествују некад. браво на одличну идеју.Финансие ке треба да су големи али ке гледамо да ги обезбедимо тија средства:S:D поззу одвај чекам да се почнеVery Happy
    Aleksandar
    Aleksandar


    Број на мислења : 36
    Age : 30
    Местолокација : Зависи кд куде:D
    Registration date : 2009-03-01

    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Aleksandar Чет Мар 12, 2009 11:34 pm

    ахахаха за тија сто имав беќари и девојке добро ке ги дојде да прочитав сто пичуев њини вољени или у случај да има швалерај да се открие тај мистеријаVery Happy хихихи добро би било тојRazz

    Sponsored content


    Изградба на радио-телескоп Empty Re: Изградба на радио-телескоп

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Нед Апр 28, 2024 12:31 am