Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

3 posters

    Светот Навечер

    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Светот Навечер

    Пишување  Feanor Пет Фед 27, 2009 6:48 pm

    Светот Навечер - Учествувај со твоја фотографија!!

    Светот навечер (The World At Night (TWAN)) е иницијатива за изложување на колекција од прекрасни фотографии и кратки видеа од најубавите предели и историски места во на Земјата со ноќното небо, заедно со сите ѕвезди и планети или случувања на него, во позадина.

    Небото над сите обележја на нациите, религиите и државите изгледа исто, што посочува на природната еднаквост на Земјата.

    Нашиот клуб реши да го поттикне овој проект, па ве повикувам сите да испратите ваши фотографии со оваква тематика, кои подоцна ќе ги ставиме на нашата веб страна, а најдобрите ќе ги кандидираме на официјалната веб страна на оваа случување:

    http://www.twanight.org/

    Фотографиите праќајте ги во полна резолуција на нашиот е-маил: ast.klub.kum@gmail.com со назнака Светот Навечер.
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Nikola_S Саб Фед 28, 2009 3:10 pm

    Feanor напиша:Светот Навечер - Учествувај со твоја фотографија!!

    Светот навечер (The World At Night (TWAN)) е иницијатива за изложување на колекција од прекрасни фотографии и кратки видеа од најубавите предели и историски места во на Земјата со ноќното небо, заедно со сите ѕвезди и планети или случувања на него, во позадина.

    Небото над сите обележја на нациите, религиите и државите изгледа исто, што посочува на природната еднаквост на Земјата.

    Нашиот клуб реши да го поттикне овој проект, па ве повикувам сите да испратите ваши фотографии со оваква тематика, кои подоцна ќе ги ставиме на нашата веб страна, а најдобрите ќе ги кандидираме на официјалната веб страна на оваа случување:

    http://www.twanight.org/

    Фотографиите праќајте ги во полна резолуција на нашиот е-маил: ast.klub.kum@gmail.com со назнака Светот Навечер.

    Мислам дека темава треба да ја ставиме во подфорумот Астрографија, затоа што de facto има астрографска содржина. И таму да се води дискусија на оваа тема. Ке видам дали е можно да се префрли темата од еден форум на друг, ако не ке биде избришана и пак отворена(извини Марко).
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Nikola_S Саб Фед 28, 2009 3:22 pm

    Што се однесува на Куманово мислам дека има неколку погодни локации кои ке можат да ја доловат убавината на небото и убавината на нашиот крај во еден замав. Тие локации според мене се:
    -Споменик Костурница
    -Зебрњак
    -Кокино
    -Плоштадот и поранешното Занатлиско Училиште на самиот плоштад(незнам сега дали ке може да биде доловено и небото во позадина, но сигурен сум дека ке може малку да ги изгланцаме сликите во Phothoshop)
    -Пелинце, односно споменикот на АСНОМ
    -Искриниот Мост Very Happy (мислам дека од клисурата под мостот супер небо би можеле да фатиме, а мора да признаеме дека овој мост е едно од обележјата на нашиот град)
    -Варовничките Карпи во Село Младо Нагоричане

    Сигурно има уште многу добри локации, ве молам слободно додадете ги.
    Исто така би ги замолил сите поискусни во астрографијата да дадат некој практичен совет за фотографирање на ноќното небо. Мислам дека самата астрографија е играње со експозицијата, но не сум упатен во траењето на експозицијата, позицирањето на објектите и др, па доколку некој веќе има искуства во оваа област убаво би било да ги подели со останатите.
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Feanor Саб Фед 28, 2009 3:50 pm

    Nikola_S напиша:Што се однесува на Куманово мислам дека има неколку погодни локации кои ке можат да ја доловат убавината на небото и убавината на нашиот крај во еден замав. Тие локации според мене се:
    -Споменик Костурница
    -Зебрњак
    -Кокино
    -Плоштадот и поранешното Занатлиско Училиште на самиот плоштад(незнам сега дали ке може да биде доловено и небото во позадина, но сигурен сум дека ке може малку да ги изгланцаме сликите во Phothoshop)
    -Пелинце, односно споменикот на АСНОМ
    -Искриниот Мост Very Happy (мислам дека од клисурата под мостот супер небо би можеле да фатиме, а мора да признаеме дека овој мост е едно од обележјата на нашиот град)
    -Варовничките Карпи во Село Младо Нагоричане

    Сигурно има уште многу добри локации, ве молам слободно додадете ги.
    Исто така би ги замолил сите поискусни во астрографијата да дадат некој практичен совет за фотографирање на ноќното небо. Мислам дека самата астрографија е играње со експозицијата, но не сум упатен во траењето на експозицијата, позицирањето на објектите и др, па доколку некој веќе има искуства во оваа област убаво би било да ги подели со останатите.
    Епа ај ако не да се договоримо нешто, да пробамо да направимо и ми некои фотографие, еве ја ке се заинтересирам и ке виду сто како треба да се подеси, посто стварно ме занима овој, ама немам апарат Sad(. Мартин знам дека има добар апарат, па ако му се дава може у недељу приквечер на пр да искочимо и да видимо што можемо да направимо нешто, да испосликамо такој едно 1000 фотке, нешто мора добро да искочи. Мислу дека овој е најлко од све за организацију, а добар старт е, и ке увлецемо пуно људи сто посто, кда ке видив дека штом овија дилетанти поставиле њини, можемо и ми Very Happy
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Nikola_S Саб Фед 28, 2009 4:35 pm

    Још чекам професор Срѓан да ми прати поруку или да ми се јави, за јутрашњо видување. Може после тој да идемо да сликамо по град, може да појдемо од Центар, па да идемо на Костурницу па после по Октомвриску, до Киселу Воду тамо е добар мрак да видимо само како ке искочи небо, не дека има нешто да се слика на Киселу Воду. А може и на Кеј да направимо некоју фотку, мада тамо има доста јако осветлење.
    Еј а ја имам још едну идеју, да му предложимо на градоначалника едн вечер да се изгаси улично осветлење на сат време, и такој да испратимо едн протест против светлинско загадување. Сигуран сам дека много људи ке се запрепастив од убавину на небо, коју су им гу е ускратувала вештачка светлина.
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Martin Саб Фед 28, 2009 4:49 pm

    Nikola_S напиша:Још чекам професор Срѓан да ми прати поруку или да ми се јави, за јутрашњо видување. Може после тој да идемо да сликамо по град, може да појдемо од Центар, па да идемо на Костурницу па после по Октомвриску, до Киселу Воду тамо е добар мрак да видимо само како ке искочи небо, не дека има нешто да се слика на Киселу Воду. А може и на Кеј да направимо некоју фотку, мада тамо има доста јако осветлење.
    Еј а ја имам још едну идеју, да му предложимо на градоначалника едн вечер да се изгаси улично осветлење на сат време, и такој да испратимо едн протест против светлинско загадување. Сигуран сам дека много људи ке се запрепастив од убавину на небо, коју су им гу е ускратувала вештачка светлина.

    Људи слажам се сас вас, еве ќе га ставу дигиталца да се пуни још одма Very Happy Иначе добра е идеја за осветлење, како знак на протест да се намали осветлување ама да се координирамо и сас Скопјани да га средимо тој, ќе биде јако два најголеми града у Македонију на 1 сат без улично осветлување како знак на самосвест за намалување на Осветлување и Светла да се завртуев накудсе Земју, а не нагоре како што е правило сга. Слободно људи у недељу после састанак може да отидемо и да исликамо 10000 слике, а пошто ми е картица од 1 ГБ значи прилично слике ќе собере сас максималну резолуцијуWhat a Face
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Feanor Саб Фед 28, 2009 5:05 pm

    mmartin напиша:
    Nikola_S напиша:Још чекам професор Срѓан да ми прати поруку или да ми се јави, за јутрашњо видување. Може после тој да идемо да сликамо по град, може да појдемо од Центар, па да идемо на Костурницу па после по Октомвриску, до Киселу Воду тамо е добар мрак да видимо само како ке искочи небо, не дека има нешто да се слика на Киселу Воду. А може и на Кеј да направимо некоју фотку, мада тамо има доста јако осветлење.
    Еј а ја имам још едну идеју, да му предложимо на градоначалника едн вечер да се изгаси улично осветлење на сат време, и такој да испратимо едн протест против светлинско загадување. Сигуран сам дека много људи ке се запрепастив од убавину на небо, коју су им гу е ускратувала вештачка светлина.

    Људи слажам се сас вас, еве ќе га ставу дигиталца да се пуни још одма Very Happy Иначе добра е идеја за осветлење, како знак на протест да се намали осветлување ама да се координирамо и сас Скопјани да га средимо тој, ќе биде јако два најголеми града у Македонију на 1 сат без улично осветлување како знак на самосвест за намалување на Осветлување и Светла да се завртуев накудсе Земју, а не нагоре како што е правило сга. Слободно људи у недељу после састанак може да отидемо и да исликамо 10000 слике, а пошто ми е картица од 1 ГБ значи прилично слике ќе собере сас максималну резолуцијуWhat a Face
    Претпостављам дека ти е SD па ќе ги понесу и мои од 2 гига и од 512 мега.... и мои батерие сга ке ги напуну
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Martin Саб Фед 28, 2009 7:00 pm

    Feanor напиша:
    mmartin напиша:
    Nikola_S напиша:Још чекам професор Срѓан да ми прати поруку или да ми се јави, за јутрашњо видување. Може после тој да идемо да сликамо по град, може да појдемо од Центар, па да идемо на Костурницу па после по Октомвриску, до Киселу Воду тамо е добар мрак да видимо само како ке искочи небо, не дека има нешто да се слика на Киселу Воду. А може и на Кеј да направимо некоју фотку, мада тамо има доста јако осветлење.
    Еј а ја имам још едну идеју, да му предложимо на градоначалника едн вечер да се изгаси улично осветлење на сат време, и такој да испратимо едн протест против светлинско загадување. Сигуран сам дека много људи ке се запрепастив од убавину на небо, коју су им гу е ускратувала вештачка светлина.

    Људи слажам се сас вас, еве ќе га ставу дигиталца да се пуни још одма Very Happy Иначе добра е идеја за осветлење, како знак на протест да се намали осветлување ама да се координирамо и сас Скопјани да га средимо тој, ќе биде јако два најголеми града у Македонију на 1 сат без улично осветлување како знак на самосвест за намалување на Осветлување и Светла да се завртуев накудсе Земју, а не нагоре како што е правило сга. Слободно људи у недељу после састанак може да отидемо и да исликамо 10000 слике, а пошто ми е картица од 1 ГБ значи прилично слике ќе собере сас максималну резолуцијуWhat a Face
    Претпостављам дека ти е SD па ќе ги понесу и мои од 2 гига и од 512 мега.... и мои батерие сга ке ги напуну

    Да добро претпостављаш, картица е СД, батерие су спремни, твои ги спреми и батерие и картице, и у недељу идемо у напад bounce cheers
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Martin Нед Мар 01, 2009 10:15 pm

    Ништо за сликање људи! Не земамо у обзир дека е Прочка, и дека се палив огнови, па такој да градски средине су Магла, прст пред очи не се гледа, а камоли sвездено небо Mad Значи одложуемо га сликање за Петак, евентуално Недеља ако има промена... Ваљда време ќе ни искочи у пресрет... Crying or Very sad
    avatar
    Nikola_S


    Број на мислења : 184
    Age : 34
    Местолокација : Измеѓу Хипокампус и Неокотрекс
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Nikola_S Пон Мар 02, 2009 12:14 am

    mmartin напиша:Ништо за сликање људи! Не земамо у обзир дека е Прочка, и дека се палив огнови, па такој да градски средине су Магла, прст пред очи не се гледа, а камоли sвездено небо Mad Значи одложуемо га сликање за Петак, евентуално Недеља ако има промена... Ваљда време ќе ни искочи у пресрет... Crying or Very sad

    Тачно и за све што сте ми згрешиле у живот ви простују!(не е малко тој) Very Happy Very Happy Very Happy
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Martin Пон Мар 02, 2009 12:29 am

    Nikola_S напиша:
    mmartin напиша:Ништо за сликање људи! Не земамо у обзир дека е Прочка, и дека се палив огнови, па такој да градски средине су Магла, прст пред очи не се гледа, а камоли sвездено небо Mad Значи одложуемо га сликање за Петак, евентуално Недеља ако има промена... Ваљда време ќе ни искочи у пресрет... Crying or Very sad

    Тачно и за све што сте ми згрешиле у живот ви простују!(не е малко тој) Very Happy Very Happy Very Happy

    ХАХАХХА Ајде Колега нека ти е Опростенои на тебе Very Happy

    Sponsored content


    Светот Навечер Empty Re: Светот Навечер

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Нед Мај 19, 2024 8:34 am