Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ноќта на Јуриј!

    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Ноќта на Јуриј! Empty Ноќта на Јуриј!

    Пишување  Martin Саб Апр 04, 2009 9:00 pm

    Ја гледам Земјата!Прекрасна е!“ - беше првото нешто кое е изречено од човекот надвор од Земјата.

    На 12 Април 1961, Јуриј Гагарин ќе остане запаметен во Светската Историја како првиот човек кој ја напушти Земјата.

    Ноќта на Јуриј! Jurij.th

    По тој повод на 12 Април 2009 година, во организација на Скопското Астрономско Друштво ќе се одржи „Ноќта на Јуриј Гагарин“ - забава во чест на првиот човек што ја напушти Земјата и остана засекогаш запаметен.

    Светската Вселенска Забава ќе се одржи во над 41 земја, со над 170 забави, во периодот од 04 до 12 април. Целиот свет го слави големото човечко постигнување, желбата за истражување!

    Забава ќе биде одржана и во Скопје, во Мала Станица на 12 Април 2009 година со почеток во 20:30 часот. Влезот е слободен! Да го прославиме заедно Денот на човечкото обединување! Денот кога го направивме првиот чекор за освојување на Вселената!

    Повеќе информации на http://astklubkum.xtreemhost.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=196

      Сега е точно Пон Мај 06, 2024 2:31 pm