Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

3 posters

    Ворп брзина - сепак невозможна

    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Ворп брзина - сепак невозможна Empty Ворп брзина - сепак невозможна

    Пишување  Feanor Пон Апр 06, 2009 9:40 pm

    Баш кога сите се возбудивме околу можноста за патување низ вселената со брзини поголеми од онаа на светлината, научниците открија голем недостаток во оваа теорија...

    Остатокот овде

    Пишите што мислите! Оваа е стоти пат некој да ја побие теоријата, пред некој да ја врати пак Smile
    Branko
    Branko


    Број на мислења : 41
    Age : 43
    Местолокација : Twisted City
    Registration date : 2009-02-09

    Ворп брзина - сепак невозможна Empty Re: Ворп брзина - сепак невозможна

    Пишување  Branko Вто Апр 07, 2009 2:02 pm

    Не знам зошто би се замарале со летала кои одат со брзина поголема од таа на светлината, кога и брзини под брзината на светлината денес се неостварливи (од тип 150000-250000 км/с). Тоа е исто како Архимед да барал начин да патува со надзвучна брзина. Можеби треба да одиме чекор по чекор.
    filipvselena
    filipvselena


    Број на мислења : 10
    Age : 31
    Местолокација : Штип
    Registration date : 2010-03-21

    Ворп брзина - сепак невозможна Empty Re: Ворп брзина - сепак невозможна

    Пишување  filipvselena Нед Мар 21, 2010 2:19 pm

    Branko напиша:Не знам зошто би се замарале со летала кои одат со брзина поголема од таа на светлината, кога и брзини под брзината на светлината денес се неостварливи (од тип 150000-250000 км/с). Тоа е исто како Архимед да барал начин да патува со надзвучна брзина. Можеби треба да одиме чекор по чекор.

    Најголема кочница е тоа што сеуште немаме развиено потисок кој ќе развие толкава брзина.Исто така немаме ни таков енергенс кој ќе можеме да го искористиме како гориво за таа "машина" која ќе биде способна да развие толкава брзина.Нуклеарните реактори и слични направи се колку толку добро решение но далеку од брзини во рангот од 50000-250000 км/с така да сега за сега ништо од тоа.

    Sponsored content


    Ворп брзина - сепак невозможна Empty Re: Ворп брзина - сепак невозможна

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Вто Мај 07, 2024 2:34 am