Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 posters

    Nova crna dupka na Jupiter

    avatar
    branislav


    Број на мислења : 20
    Registration date : 2010-04-23

    Nova crna dupka na Jupiter Empty Nova crna dupka na Jupiter

    Пишување  branislav Пет Апр 23, 2010 6:52 pm

    Bidejci ovaa vest e mnogu interesna barem jas mislam treba da podiskutirame za novata crna dupka na jupiter koja se pojavi cyclops cyclops cyclops cyclops Jas ne znam nisto za taa dupka osven deka postoji Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Nova crna dupka na Jupiter Empty Re: Nova crna dupka na Jupiter

    Пишување  Feanor Саб Апр 24, 2010 3:30 am

    branislav напиша:Bidejci ovaa vest e mnogu interesna barem jas mislam treba da podiskutirame za novata crna dupka na jupiter koja se pojavi cyclops cyclops cyclops cyclops Jas ne znam nisto za taa dupka osven deka postoji Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

    Јас не сум знаел досега за ова, но проверив, и сега потврдив дека тоа што го помислив веднаш е точно. Доколку Јупитер имаше црна дупка во него, таа би го вшмукала.

    Од друга страна, Јупитер има сега црна дамка, за која се претпоставува дека настанала ког Шумахер-Леви удрил во него.

    http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2009/07/19/new-black-spot-on-jupiter/
    avatar
    branislav


    Број на мислења : 20
    Registration date : 2010-04-23

    Nova crna dupka na Jupiter Empty Re: Nova crna dupka na Jupiter

    Пишување  branislav Саб Апр 24, 2010 4:47 pm

    Feanor напиша:
    branislav напиша:Bidejci ovaa vest e mnogu interesna barem jas mislam treba da podiskutirame za novata crna dupka na jupiter koja se pojavi cyclops cyclops cyclops cyclops Jas ne znam nisto za taa dupka osven deka postoji Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

    Јас не сум знаел досега за ова, но проверив, и сега потврдив дека тоа што го помислив веднаш е точно. Доколку Јупитер имаше црна дупка во него, таа би го вшмукала.

    Од друга страна, Јупитер има сега црна дамка, за која се претпоставува дека настанала ког Шумахер-Леви удрил во него.

    http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2009/07/19/new-black-spot-on-jupiter/
    Да таа би го вшмукала Јупитер но и би не истерала нас од нашата еклиптика и би не проголтала и тогаш ќе дознаеме дали има бела дупка или нема Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy What a FaceНо сепак мислам дека неможе да е од Шумејкер-Леви бидејќи тој удрил во Јупитер бо 1994год.14 год е долг период за да се појави таква последица но можеби е така таа црна дамка бидејќи Шумејкер и неговите фрагменти удрија во Јупитер како огромни огнени топки.
    Feanor
    Feanor


    Број на мислења : 219
    Age : 36
    Местолокација : У дадену Епсилон околину
    Registration date : 2009-02-05

    Nova crna dupka na Jupiter Empty Re: Nova crna dupka na Jupiter

    Пишување  Feanor Пон Апр 26, 2010 12:28 am

    branislav напиша:
    Feanor напиша:
    branislav напиша:Bidejci ovaa vest e mnogu interesna barem jas mislam treba da podiskutirame za novata crna dupka na jupiter koja se pojavi cyclops cyclops cyclops cyclops Jas ne znam nisto za taa dupka osven deka postoji Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

    Јас не сум знаел досега за ова, но проверив, и сега потврдив дека тоа што го помислив веднаш е точно. Доколку Јупитер имаше црна дупка во него, таа би го вшмукала.

    Од друга страна, Јупитер има сега црна дамка, за која се претпоставува дека настанала ког Шумахер-Леви удрил во него.

    http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2009/07/19/new-black-spot-on-jupiter/
    Да таа би го вшмукала Јупитер но и би не истерала нас од нашата еклиптика и би не проголтала и тогаш ќе дознаеме дали има бела дупка или нема Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy What a FaceНо сепак мислам дека неможе да е од Шумејкер-Леви бидејќи тој удрил во Јупитер бо 1994год.14 год е долг период за да се појави таква последица но можеби е така таа црна дамка бидејќи Шумејкер и неговите фрагменти удрија во Јупитер како огромни огнени топки.

    Па и мене искрено не ми е јасно, кого подобро ќе размислам, како може нешто да направи дупка во гас Smile

    Sponsored content


    Nova crna dupka na Jupiter Empty Re: Nova crna dupka na Jupiter

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Нед Мај 12, 2024 10:20 am