Кумановски астрономски клуб Кокино

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    Астрономски Софтвер

    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Софтвер Empty Астрономски Софтвер

    Пишување  Martin Нед Мар 08, 2009 3:04 am

    Мислам дека ќе биде интересно да споделиме знаење за тоа каков Астрономски Софтвер користите, затоа што во последно време почнаа да излегуваат мноооогу "Астрономски Софтвери" за кои само ако ги симнете ќе си потрошите драгоцени Мегабајти, а нема да бидат она што сте очекувале. Моментално го симнувам Астрономскиот Програм starry night од проста причина што многу го фалат бил добар ако се бавиш попрофесионално со Астрономија. Секако би сакал тука да го споменам и пофалам и Google Earth, со кој може да го проучувате нашиот сосед Марс, како и соsвездијата и галаксиите. Како поинтересен програм се покажа и World Wide Telescope со чија помош ако имате телескоп може да му ја нагодувате координатите на познати соsведија. Ако некој има некој друг софтвер, или коментар за наведените, како сте задоволни слободно пишете! What a Face
    Branko
    Branko


    Број на мислења : 41
    Age : 43
    Местолокација : Twisted City
    Registration date : 2009-02-09

    Астрономски Софтвер Empty Re: Астрономски Софтвер

    Пишување  Branko Нед Мар 08, 2009 1:34 pm

    Јас го користам Stellarium и засега добро ми врши работа. Поодамна го користев CyberSky ама сега сум на стелариум.
    Lutovac
    Lutovac


    Број на мислења : 12
    Age : 33
    Местолокација : Андориа
    Registration date : 2010-05-05

    Астрономски Софтвер Empty Re: Астрономски Софтвер

    Пишување  Lutovac Чет Мај 06, 2010 10:34 pm

    Ja koristu program koj se vika Celestia mn e dobar i ima dobri addoni za (teksture, modeli,skripte itn) mozete da ga probate, besplatan e.
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Астрономски Софтвер Empty Re: Астрономски Софтвер

    Пишување  Geograf Пет Мај 07, 2010 12:40 pm

    Celestia е одличен програм, има можност да се вклопат многу работи, меѓу кои се и делови од научната фантастика како STAR TREK и други. Стелариум е исто така добар програм, каде може да се научат соѕвездијата, како и можност да се гледа од површината од другите планети од нашиот Сончев систем.


    Лутовац, добредојде на Официјалниот форум на КАД 'Кокино, уживај во престојот и прашај било што ако не е јасно. Уште нешто би те замолил при пишувањето да користиш македонска поддршка(кирилично писмо). Се надевам дека ќе те заинтересираат темите кои се ставени,слободно постирај и некоја твоја тема која сакаш да ја споделиш со нас.
    Поздрав cheers cheers
    Lutovac
    Lutovac


    Број на мислења : 12
    Age : 33
    Местолокација : Андориа
    Registration date : 2010-05-05

    Астрономски Софтвер Empty Re: Астрономски Софтвер

    Пишување  Lutovac Саб Мај 08, 2010 3:01 am

    Фала пуно B geograf. Да Celestia е много добар софтвер али исто такој га користу и Stellarium. Иначе незнам дали е право место на форум да се претставу на сви. Ја сам голем љубител на астрономију и досга само користу мултимедију (емисие како што су "The universe") итн.
    Али почињам сс аматерско набљудување на небесни тела и још малко треба да га наручу телескоп од едн продазан центар, телескоп ќе биде "Orion Skyquest XT10 или XT12 classic сс додатци. Планирам да зему доста добру опрему за аматерско набљудување на свемир и да гу користу доста време. Иначе студирам Информатику у Скопје (На ФОН сам хехе) али добро ми иде. Мило ми е што и у Куманово има вакв клуб за љубители на астронимију и надам се дека ќе мозу да се виду сс вас у зиво и тој е тој за сг...
    Geograf
    Geograf


    Број на мислења : 98
    Age : 34
    Местолокација : Делта квадрант
    Registration date : 2009-02-12

    Астрономски Софтвер Empty Re: Астрономски Софтвер

    Пишување  Geograf Саб Мај 08, 2010 1:07 pm

    Лутовац, ние организириравме набљудување на ноќното небо на кејот на реката Кумановка во проектот на Global Astronomy Month, така што планираме да имаме уште едно набљудување во текот на овој месец. Во секој случај ќе има известување на сајтот за овој настан. Ако си заинтересиран извештајот можеш да го видиш на сајтот на главната страна.

    Ние во недела имаме редовен состанок во просториите на КАД Кокино спроти Рим Париз(црвено сива зграда), кај Уни банка, ако си заинтересиран да дојдеш и да станеш член на нашето друштво, добредојден си. Значи во недела во 18:00 часот спроти Рим Париз, Вавилон центар, има на вратата ставено известување, не би требало да промашиш. Very Happy Поздрав
    Lutovac
    Lutovac


    Број на мислења : 12
    Age : 33
    Местолокација : Андориа
    Registration date : 2010-05-05

    Астрономски Софтвер Empty Re: Астрономски Софтвер

    Пишување  Lutovac Саб Мај 08, 2010 4:35 pm

    Фала пуно обавезно ќе биду тамо. Поздрав
    Martin
    Martin


    Број на мислења : 301
    Age : 36
    Местолокација : Catwalk Galaxy
    Registration date : 2009-02-05

    Астрономски Софтвер Empty Re: Астрономски Софтвер

    Пишување  Martin Саб Мај 08, 2010 5:39 pm

    Lutovac напиша:Фала пуно обавезно ќе биду тамо. Поздрав
    Добредојде на Форумот! Имај пријатен престој и се гледаме во недела. Поздрав!

    Sponsored content


    Астрономски Софтвер Empty Re: Астрономски Софтвер

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Нед Мај 12, 2024 12:16 am