Слики од Чандра од формирање на јато ѕвезди

  Share
  Martin
  Martin

  Број на мислења : 301
  Age : 31
  Местолокација : Catwalk Galaxy
  Registration date : 2009-02-05

  Слики од Чандра од формирање на јато ѕвезди

  Пишување  Martin on Саб Јан 22, 2011 9:21 pm

  Новата слика која е добиена од страна на опсерваторијата од Х - зраци Чандра, покажува слика од М82 која е создадена со формација на ѕвезди, формирана со огромна брзина на движење. М82, исто така е позната и како Пура Галаксии и се наоѓа на околу 2 милиони светлосни години. Повеќе за статијата тука!


  _________________
  They look so small from up here Very Happy

   Сега е точно Сре Јан 23, 2019 10:23 am